Az utóbbi bő egy évben egyes nyugati populistákról kiderült: képesek Európa érdekében, az atlantista értékeket előtérve helyezbe politizálni, mint például Giorgia Meloni olasz kormányfő. Az amerikai populizmus veszélyesebbnek és manipulatívabbnak tűnik - gondoljunk csak Donald Trump, Jair Bolsonaro, vagy a salvadori „macsó” elnök, Nayib Bukele kormányzására. December 10-én, beiktatása napján, Javier Milei csatlakozhat hozzájuk, akit vasárnap választottak meg argentin elnöknek. A politikában újoncnak számít, de Trumphoz hasonlóan a média emelte fel: kolerikus természete vonzotta a nézőket. Bár közgazdász, és képzettségét tekintve nem lehet a volt amerikai elnökhöz mérni, felkészületlensége nyilvánvalóvá vált elnökválasztási ellenfelével, a peronista Gabriel Massával szembeni tévévitáin. Ám rossz szereplését is a saját előnyére fordította: Massának annyira sikerült sarokba szorítania Mileit, hogy a nézők már utóbbival rokonszenveztek.
Milei zavaros ideákat hirdet, nem könnyű megjósolni, mi várható tőle. Felszámolná a pesót, s bevezetné a dollárt, miközben ez alkotmányellenes lenne. Láncfűrésszel számolná fel a nemzeti bankot, 15 százalékkal csökkentené az állami kiadásokat, megkurtítva a szociális kiadásokat a súlyos gazdasági helyzetben tengődő országban, ahol a lakosság egy része koldusbotra jutott. Nem tárgyalna a nagy szomszéd Brazília elnökével, Luiz Inácio Lula da Silvával, mert „kommunista”, amint honfitársa, Ferenc pápa is persona non grata számára, s mint stábjának egy tagja mondta, meg kellene szakítani a diplomáciai kapcsolatokat a Vatikánnal.
Milei konzervatívnak mondja magát, de nehéz ideológiailag besorolni. E tekintetben találó a Trumppal való összehasonlítás, mert káoszt, az állam felszámolását ígéri és büszke is erre.
Ha Milei megvalósítaná programját - ami nem lesz könnyű, mert pártja elenyésző kisebbségben van a parlamentben - még többen kerülnének nyomorba Argentínában. Csak az utóbbi kétszáz évben is oly sok példát találhatunk, amikor egy társadalom hitt a hamis messiásoknak. Ám sosem lett jó vége.