;

Európai Unió;Németország;Afrika;klímavédelem;megújuló energiaforrások;beruházások;G20;hidrogén;megújulók;Olaf Scholz;

Berlinben számos afrikai és európai ország állam- és kormányfője vett részt a G20-ak Compact with Africa elnevezésű csúcstalálkozóján

- Európa közeledni próbál Afrikához

Az orosz Wagner zsoldoscsoport népszerűsége Afrika több országában, Kína régóta tartó befolyása, illetve Franciaország folyamatos tekintélyvesztése a földrészen - mind azt jelzi, hogy Európa mintha megfeledkezett volna a kontinensről.

Ezért is fontos fejlemény az EU és Afrika közeledésének folyamatában, hogy Berlinben számos afrikai és európai ország állam- és kormányfője tanácskozott egymással a G20-ak "Compact with Africa" (CwA) elnevezésű csúcstalálkozója keretében. A konferencia középpontjában a gazdasági beruházások és az éghajlatvédelem kérdései álltak. Részt vett a csúcson Ursula von der Leyen, az Európai Bizottság elnöke, Charles Michel, az EU Tanácsának elnöke, Emmanuel Macron francia elnök és Mark Rutte holland miniszterelnök is.

Olaf Scholz német kancellár nagy érdeklődést mutatott az afrikai megújulóenergia-projektek iránt. Az AP hírügynökség szerint Németország 2030-ig négymilliárd eurót kíván fordítani ezekre az afrikai projektekre. Afrika nemcsak a nap- és szélenergia terén rendelkezik nagy potenciállal. Különösen érdekes az együttműködés az olcsó és klímabarát hidrogén előállítása tekintetében is.

Scholz hangsúlyozta, hogy a termelésnek közvetlenül Afrikában kell történnie. Ez több munkahelyet teremtene és hozzájárulna az afrikai országok gazdasági növekedéséhez. Ugyanakkor Németország is profitálna a megújuló energiaforrásokból. "Afrika a legmegfelelőbb partnerünk, ha gazdasági kapcsolataink javításáról és a közös klímasemlegességről van szó" - mondta a német kancellár a csúcstalálkozóról tartott sajtótájékoztatón.

A "Compact with Africa" kezdeményezést 2017-ben indította útjára Németország, amely akkor a G20-országok csoportjának elnöki tisztét töltötte be. A CwA kezdeményezés célja az afrikai országokban történő beruházások gazdasági keretfeltételeinek javítása és bővítése. A dpa hírügynökség szerint az afrikai kontinensen 13 ország vesz részt ebben az együttműködésben, köztük Egyiptom, Etiópia, Benin, Burkina Faso, Elefántcsontpart, Ghána, Guinea, a Kongói Demokratikus Köztársaság, Marokkó, Ruanda, Szenegál, Togo és Tunézia.

A kormányfő a kudarccal végződő választási szereplés ellenére úgy gondolja, amíg vannak magyarok Szlovákiában, az etnikai alapú politizálásnak is van jövője.