III. Károly kifejezetten az Egyesült Arab Emírségek uralkodó családjának kérésére vesz részt a Cop28 elnevezésű globális klímavédelmi konferencián Dubajban, ahol ő fogja tartani a nyitóbeszédet. Tavaly a Cop27-ről Rishi Sunak miniszterelnöke kérésére maradt távol, túl korainak gondolták királyként való megjelenését annak ellenére, hogy Károly mindig is hangoztatta környezetvédelmi elkötelezettségét.
Az eseményen most viszont már részt vesz Rishi Sunak brit miniszterelnök is, a két tény azért is érdekes, mert az újonnan beiktatott király mostani őszi, a parlamenti ülésszakot megnyitó beszédében bejelentette - az országnak az energiaellátás függetlensége szempontjából fontos - a szigetektől északra lévő tengeri olaj- és gázmezők kiaknázását, amely természetesen a környezetvédők ellenállásba ütközik. Abu Dhabiban többek között ott lesz tehát Sunak, Ferenc pápa, Ursula von der Leyen, de Joe Biden és Xi Jinping - a két legnagyobb környezetszennyező ország elnöke - csak helyettesítőt küld. Magyarországot Novák Katalin köztársasági elnök képviseli.
A klímakonferencia november 30. és december 12. között zajlik, és természetesen fontosabb kérdésekről is szól, mint a brit belpolitikai küzdelmek, vagy az Emírségek uralkodó családjának család - lóversenyek révén kialakult - jó kapcsolata a néhai II. Erzsébet királynővel és így utódjával III. Károllyal is -, vagy, hogy kik vesznek részt rajta. A csúcs fő témáit a Guardian vette számba.
A becslések szerint a Föld élelmiszertermelésének egyharmada kerül veszélybe, ha a felmelegedés ilyen tempóban folytatódik tovább. Ráadásul a mezőgazdaság nagyban hozzájárul a felmelegedéshez: a szarvasmarha-tenyésztés a metán, a trágyázás - akár a műtrágyák, akár a természetes trágyák használata - a nitrogén-oxidok - egy másik üvegházhatású gáz -mennyiségét növelik a légkörben. Ehhez hozzájárul az erdőirtás és a nedves földek kiszárítása, ami a széndioxid elnyelő növények mennyiségét csökkenti. Az eddigi Cop konferenciákról azonban az élelmiszer kérdése hiányzott, most a vezetőket felkérik egy speciális élelmezésügyi nyilatkozat aláírására.
Az egészségügyi kérdésekről sem sok szó esett eddig, most egy egész napot szentelnek majd a témának. Az egyre intenzívebb hőhullámok a szabadban dolgozókat sztrókokkal fenyegetik, az áradások vagy éppen a szárazságok betegségeket, vízhiányt okozhatnak. A közvetítők - szúnyogok, legyek, kullancsok - által átadott betegségek, mint a malária, a dengue-láz, a zika -, amelyek eddig bizonyos területekre korlátozódtak, egyre terjednek, milliók élete került veszélybe a felmelegedés hatására.
A metán ugyan sokkal gyorsabban lebomlik a légkörben, mint a szén-dioxid, de 80-szor nagyobb a hővisszatartó hatása. Ha ennek mennyiségét sikerülne visszafogni, az 0,3 Celsius fokkal csökkentené a felmelegedést a következő évtizedekben. A gáz mennyisége azonban jelenleg növekszik a légkörben, és ebben nem csak a mezőgazdaság, hanem a fosszilis energiahordozók kitermelése is fő alakító. Most az Egyesült Arab Emírségekben első alkalommal külön metán-csúcs is lesz az olajtermelő országok és vállalatok részvételével, amelyeket arra kérnek, dolgozzanak ki ez ellen terveket. Ugyan a csúcsot egy olyan országban tartják, amelyik az egyik legnagyobb olajtermelő, Al Jaba er szultán, a Cop28 elnöke, egyben az EAE állami olajvállalatának a vezérigazgatója nem lát ebben ellentmondást, sőt úgy gondolja olyan módon tudja összehívni a többi társaság képviselőjét, ahogy más nem, hogy fogadalmat tegyenek a károsanyag-kibocsátás csökkentésére a kitermelés során, bár ez fő problémát az elégetés során keletkező káros anyagok kérdését nem érinti.
Furcsának tűnhet, de az elmúlt közel 30 év során - az első Cop-csúcs 1995-ben volt Berlinben - nem sikerült megállapodást összehozni a fosszilis energiaforrásokról, amelyek a felmelegedés-probléma fő okozói. A kitermelő cégek hatalmát mutatja, hogy csak 2021-ben Glasgow-ban sikerült egy határozatot elfogadni, a szén fokozatos kivezetéséről. Tavaly a 80 résztvevő ország erőfeszítései sem voltak elegendők, egy olyan új határozathoz, amely az összes fosszilis üzemanyag felhasználásának megszüntetéséről szólt volna. Vannak tervek és erőfeszítések a szén-dioxid levegőből való kivonására és tárolására, de kereskedelmi méretekben ez technológialiag még nem megoldott, és drága is lenne. Ellenzői szerint csak fedősztorit jelent az olaj- és gázkitermelő országoknak - az EAE-nek is -, hogy zavartalanul folytathassák a jövedelmező üzletet.
Antonio Guterres az ENSZ főtitkára úgy fogalmazott: „A jégolvadás pusztító erejű gyorsulásának vagyunk tanúi. Az Antarktisz felébredt, és fel kell ébrednie a világnak is”.