A történelmi Budapestnek ez az igazi központja. Nem véletlen, hogy annak idején ide álmodták a Magyar Nemzeti Múzeumot – nyilatkozta nemrég az Építési és Közlekedési Minisztérium államtitkára azt indokolva, miért kell haladéktalanul lebontani a Magyar Rádió történelmi épületegyüttesét.
Lánszki Regő persze nem bontásról, hanem építésről beszélt, mégpedig arról, hogy 200 költségvetési milliárdból itt, a Józsefváros palotanegyedében, a kiköltöztetett Rádió elárvult helyén jöhet létre a katolikus egyház egyeteme, a Pázmány új campusa. És ez így mindjárt jobban hangzik, mint a rideg bontás, még akkor is, ha tudjuk, hogy ebben az országban egy atlétikai stadiont sem lehet 246 milliárdnál olcsóbban felhúzni, nem hogy egy komplett egyetemet. És hol van most a büdzsében akár csak 246 felesleges milliárd is? Na ugye.
Ennek fényében már merő szőrszálhasogatás, hogy az államtitkár egyébként téved. A történelmi, Buda nélküli Pestnek ez a hely nem a központja, hanem a perifériája volt, és azért építették ide a Nemzeti Múzeumot, mert a városfal vonalán kívül akadt olyan olcsó telek, ahol a zömmel közadakozásból, szűk büdzsével létesítendő szimbolikus épületet megvalósíthatták. Nem egyházat lekötelezni és építőiparost finanszírozni akartak ugyanis, hanem pusztán a nemzetet felemelni.
Azt meg már unjuk is ismételni, hogy a Magyar Rádió épületegyüttese természetesen nem „szocreál”, hanem zömmel modern, és ha nem is úgy „szép”, mint mondjuk a Budavárban most épülő panoptikum, azért rengeteg védelemre érdemes építészeti részletet rejt. Nem beszélve a hasznosítható elemekről: a már álló épületekről, vagy a korábban irodának használt lakóházakról, amelyek esetében a dózernek megfontolásra érdemes alternatívája, hogy lakjanak bennük olyanok, akik – a segítség helyett hozott törvénnyel is dacolva - most az utcán élnek.
Kötünk egy fogadást? Én azt mondom, ugyanaz lesz itt, mint a Városligetben, a Közlekedési Múzeummal. Ripsz-ropsz lebontják a Rádiót, hogy ne legyen visszaút – a józsefvárosi gyerekek meg ismét megtanulhatják, mi az a grund.