Az osztrák üzletember, René Benko által fémjelzett Signa Holding szerdán - fizetésképtelensége miatt - reorganizációs eljárásra vonatkozó kérelmet nyújtott be a bécsi kereskedelmi bíróságnál. "A cél az üzleti tevékenység folytatása" - hangzik a vállalat indoklása, miközben Benko, a Signa alapítója három hete még azt mondta, "biztos vagyok bene, hogy a vállalatnak igen szép jövője lehet". 2022-ben a Signa Holding félmilliárd eurós veszteséget könyvelt el. Ugyanakkor a kötelezettségek 1,996 milliárd euróra emelkedtek.
A holding szinte kilátástalan helyzete ellenére akadt olyan politikus, aki nagyon jól profitált a Benko-birodalomból. A napokban elkapkodták a News című hetilap példányait az újságosstandoknál. A lap címlapján a 63 éves egykori kancellár, Alfred Gusenbauer virított, alatta pedig a cím: „A megvásárolt exkancellár“. "Gusi", ahogy anno nevezték a szociáldemokrata politikust, két évig sem állt a szövetségi kormány élén, 2008. decemberében kényszerült lemondani kancellárságáról és pártelnöki tisztségéről. Legnagyobb érdeme az volt, hogy a 2000-es évek első évtizedében váratlanul ellenzékbe került szociáldemokrata pártot egyben tartotta, s kihozta a vereséggel együttjáró pénzügyi csődből is.
A vezető párttársai által megfúrt és ezért mélyen megbántott kancellár, aki már gyerekkorában arról álmodozott, hogy egykor az ország első embere lesz, s aki amikor először Moszkvában járt, nagyszakállú ifjú ideológusként, megcsókolta a „szabadság földjét“, nem nyalogatta sokáig a sebeit. Még a bukás hónapjában, 2008. decemberében szerződést kapott a nála 17 évvel fiatalabb tiroli üzleti zsenitől, a magyar gyökerekkel rendelkező René Benkótól, legyen tagja cége, Signa Holding GMBH tanácsadó testületének bruttó 280 ezer euró éves gázsiért, ami körülbelül megegyezett a kancellári fizetéssel.
A 15 éve a Signába kapaszkodó Gusenbauer viszont remek éveket mondhatott magáénak Benko mellett. A havi bruttó 280 ezerért nem kellett különösebben sok munkát elvégeznie, a szerződés kimondta: havonta egy hetet kell a tanácsadó testületben szorgoskodnia. Ha hitelt szerzett Benkónak, a pénz 0,1 százaléka őt illette, ha befektetőt hozott, a tőke egy százaléka lett az övé. 2010-ben Benko beültette a volt politikust az akkor legjövedelmezőbbnek mondott, ma az összeomlástól féltett Signa Prime ingatlanbirodalom felügyelőbizottságába, amelynek hamarosan elnöke lett, s előbb évi százezreket, később milliókat kasszírozott. Gusenbauer „elkísérte“ főnökét kereskedelmi kirándulásaira is, a német Galeria Karstadt Kaufhof és az osztrák Kika/Leiner bútoráruházlánc kilobbizásáért bő egy év alatt összesen 6 millió eurót kaszált. 2021 októbere-2022 márciusa között további 1,25 millió eurós munkadíjat számolt fel.
Gusenbauer az elmúlt 15 év során nem csupán René Benkóra támaszkodott, hanem a Signában immár 15 százalék tulajdoni hányaddal rendelkező Hans Peter Haselsteinernél is nélkülözhetetlenné vált. Előbb az építőcég tulajdonosának családi alapítványában jutott igazgatói álláshoz, majd felügyelőbizottsági elnöke lett az Európa legnagyobb építőipari cégeihez tartozó Strabagnak. Hogy az egykori baloldali politikus mit lobbizott össze a rengeteg megszerzett pénzért, pontosan nem tudni. Az mindenesetre biztos, hogy egészen távoli, demokratikusnak nem mondható országok vezetőinek is kedvence lett. Azzal az indokkal, hogy a nyugati demokrácia vívmányait terjeszti a világban, a kazahsztáni diktátor, Nurszultan Nazarbajev bizalmasa lett már 2009-ben. s akkor is az maradt, amikor az elnök kegyvesztetté vált volt veje, az egykori bécsi követ, Rakhat Alijev Európába szökött, Máltán telepedett le, majd 2016-ban bécsi börtönben halt meg gyanús körülmények között.
Máltán Gusenbauer is megfordult, adókímélés céljából jelentette be oda némelyik vállalkozását, amelyről egy nagy nemzetközi oknyomozó vizsgálat során kiderült, hogy szerencsejátéküzletekig, aranybányákig is elért a tevékenysége. A rejtett ügyletekre 2017-ben derült fény, ekkor jelentette be az osztrák szociáldemokrata párt, az SPÖ, hogy Gusi befejezi munkáját a párt elméleti intézete, a Karl Renner Institut élén, s átadja a stafétabotot Christian Kernnek, aki a legrövidebb ideig töltötte be a kancellárt tisztséget. A média szerint a kétes üzletek, a hatalmas bevételek késztették az SPÖ-t Gusenbauer lemondatására.
A közvélemény azt találgatja, megmarad-e, - legalább darabjaiban - René Benko ingatlanbirodalma, mennyi marad az impériumból. A semmiből óriásira nőtt Signa csomag értéke eléri a 23 milliárd eurót, vannak akik emiatt bíznak az életmentő tőkeinjekciókban,. Akadnak viszont, akik úgy becsülik, hogy az ezer vállalkozást tömörítő holding összeomlik. Pénzszerzés végett a csak ausztriai bankokkal szemben 2,2 milliárdos tartozást felhalmozott Benko vagyonának fontos darabjaitól volt kénytelen megszabadulni, elment a készletből a legendás londoni Harrods áruház, a 62 méter hosszúságú jachtja, drága képgyűjteményének ékei, luxusingatlanok.
Gusenbauer viszont csak alkalmazott (volt), vagyonát illetően nincs félnivalója. Irigyei, de a rend őrei is mindazonáltal megkezdték esetében is a vizsgálódást. A Die Presse bécsi napilap kedden kürtölte világgá, hogy az osztrák főváros 9.kerületében bejegyzett cége, amelynek ő az egyetlen tulajdonosa és főmenedzsere, nem rendelkezik olyan jogosítvánnyal, ami legálisan felhatalmazná őt a legfőbb tevékenységének, a tanácsadásnak az elvégzésére. Állítólag nincs szó végzetes hibáról, pótolható az irat beszerzése, de kellemetlenséget lehet vele okozni.
Egykori párttársai közül is akadnak irigyei Gusenbauernek. Többen közülük a fél éve megválasztott új pártvezérnek, az erősen baloldali Andreas Bablernek szegezték a kérdést, maradhat-e a Benko-botrány által jócskán érintett „Gusi“ tagja a nagymúltú szociáldemokrata pártnak. „Alfred Gusenbauer 15 éve nem tölt be semmilyen aktív funkciót az SPÖ-ben“ - határolódott el a pártvezér, hozzátéve, a párt nagy elődjéről, Viktor Adlerről elnevezett plakettet sem veszik el tőle.