Nagyon úgy fest, hogy hiába csatlakozott januárban Horvátország a schengeni övezethez, a magyar kormány nem akarja lebontani a két ország között 2015-16-ban felhúzott szögesdrót-kerítést. Pontosan egy éve annak, hogy nem sokkal Horvátország schengeni csatlakozása előtt a rendőrség leszögezte: „az államhatár szabad átjárhatóságának biztosításával kapcsolatos feladatokat, amely magában foglalja a határon felépített kerítés, műszaki akadály megszüntetését – ami részben időjárás függvénye is – ütemezetten megkezdjük”.
Később, idén februárban az ORFK érdeklődésünkre úgy fogalmazott: „a rendőrség a bontási feladatokat ütemezetten, az időjárási és egyéb körülmények függvényében fogja végrehajtani, amelynek időpontjára és a bontás költségeire vonatkozóan jelenleg nem tudunk egzakt választ adni”. Ismételt, mostani érdeklődésünkre viszont a rendőrség már csak azt hangsúlyozta: „figyelembe véve, hogy január 1-jétől (a határ) schengeni belső határrá vált, a feleslegessé vált gyors telepítésű drótakadály elbontásának végrehajtásáig az átjárhatóság a zöldhatáron biztosított.” (Ez lényegében a kis határátlépőket jelenti).
Azt ugyanakkor nem árulták el, hogy mikor tűnik el az érintett szakaszról a 2015-16 ban felhúzott, a szerb határ és a Dráva között lévő, mintegy 60 kilométernyi egysávos drótkerítés.
Pedig időközben Szlovéniában az Orbán-szövetséges Janez Jansa bukása után lebontották az ottani drótkerítést, amelyről a szlovén belügy úgy fogalmazott, hogy „az idő megmutatta, hogy nem képes megállítani a migrációt, ellenben annál több tragédiát okozott, mivel a menekültek megpróbálták megkerülni azt és a Kolpa folyóba fulladtak. A szlovének szerint a drótkerítést egyébként is ideiglenes intézkedésnek szánták, és megengedhetetlen, hogy a kerítés Szlovénia határvédelmének állandó eszközévé váljon.
Magyarországon erre a felismerésre nem jutott el a kormánypárt, dacára annak, hogy az év elején már Orbán Viktor is elismerte Brüsszelben, hogy a határkerítés lényegében hatástalan: a kormányfő ugyanis az év elején azzal próbált pénz kicsikarni Brüsszelből, hogy magasítani kell a magyar drótkerítést, mivel a 2016-ban felhúzott, „déli határfalnak” is becézett kerítésen egyszerűen átugranak a menekültek. Időközben sajátos módon még a magyar titkosszolgálati csúcsszerv, a Nemzeti Információs Központ (NIK) elemzése is tényként közölte, hogy a szerb határvidéken fegyveres embercsempész csoportok működnek, akik szervezetten szállítják át a menekülteket a kerítésen keresztül Magyarországra.