csillaghullás;meteorraj;Geminidák;

Óránként akár 120 hullócsillagot is meg lehet számolni a Geminidák meteorraj érkezésével

- Csillagzápor – A Geminidák ma este produkálják a leglátványosabb műsort

Nemcsak nyáron érdemes az eget fürkészni és kívánságokkal készülni, 

A Geminidák meteorraj méltatlanul kevéssé ismert, pedig ez az egyik legaktívabb csillaghullás, és szinte mindig teljesíti az elvárásokat, ami gyakran az augusztusi Perseidáknál is több meteort eredményez. Óránként akár 120 hullócsillagot is meg lehet számolni az év várhatóan leglátványosabb hullócsillag-záporát produkáló meteorraj érkezésével. A Geminidák megfigyelésére legalkalmasabb időpont ebben az évben december 14-én az esti órákban lesz. Ekkor már felkel a raj radiánsa, az a pont, ahonnan a meteorok égi pályája kiindulni látszik. Az előrejelzések szerint a legnagyobb aktivitás a kora esti órákban lesz, 20 óra körül, a radiáns pedig hajnal 2 óra körül delel. Emellett azért érdemes éjfél után is kimennünk a szabadba meteorvadászatra, ugyanis hajnalban fordul úgy a Föld, hogy „szemből” kapja a meteorokat, ezáltal minden porszemcsével frontálisan ütközik, nagyobb relatív sebességgel.

Ezen a varázslatos estén az is kedvez, hogy a Hold vékony, fiatal sarlója hamar lenyugszik este, így nem okoz jelentős háttérfényt az éjszaka során. Ettől függetlenül aki sok hullócsillagot szeretne látni, annak ajánlatos minél messzebb mennie a városoktól. Érdemes olyan terepet választani, ahonnan az égbolt minél nagyobb része zavartalanul látható. A teendőnk mindössze annyi, hogy keressünk magunknak egy sötét, a városi fényektől mentes területet – Budapesten ilyen például a Normafa, a Hármashatár-hegy, de jobb híján akár a városligeti Királydomb is megteszi. Öltözzünk melegen, készítsünk be takarót, drukkoljunk a tiszta időnek, és vigyünk egy termosz forró teát magunkkal. 

Mi az a hullócsillag?

A hullócsillagok vagy meteorok olyan porszemcsékből és kődarabokból származnak, amelyek akár egy űrhajó sebességének többszörösével száguldanak az űrben. Földünkkel találkozva a felső légkörben hosszú, fényesen világító ioncsatornát hoznak létre. Ezt látjuk mi hullócsillagként. Bár szórványos meteorok mindig láthatók, de az év egyes napjain Földünk üstökösök pályáján kipöfékelt porfelhőkkel találkozik, amelyek látványos meteorrajokat, csillaghullást okoznak. A legismertebb, de nem a leggazdagabb közülük az augusztusi Perseidák. A Geminidák ilyen szempontból igazi kakukktojás, mert a meteorraj hullócsillagai kivételes esetben nem üstökösből, hanem egy földsúroló kisbolygóból származnak.

„Arany kategóriában” díjazta az ESQR a Lounge Groupot a Dubajban megrendezett gálán.