;

migráció;toryk;belső ellentétek;Rishi Sunak;

- Rishi Sunak kormánya időt nyert, de életet nem

Baljós előjelek ellenére folytathatja parlamenti útját Rishi Sunak brit miniszterelnök politikájának gerincét képező migrációs törvény, az úgynevezett ruandai törvény, mely szerint a kelet-afrikai ország biztonságos. A miniszterelnök pozíciója azonban inogni kezdett

Fellélegzett a kormány kedd este, amikor az alsóház 313 igen és 269 nem szavazattal második olvasatban elfogadta a Ruanda-törvényt. Politikai elemzők „működőképes többségnek” minősítették a voks kimenetelét. A tory frakció 350 főből áll. 37-en nem álltak ki a kormányfő mellett, de senki nem szavazott ellene. Ha januárban, amikor a törvénytervezet a bizottsági szakasz és módosítások után újabb szavazásra kerül és a most csak tartózkodó ellenséges tory honatyák már a nem-folyosón haladnak át, a Rishi Sunak politikájának gerincét képező törvény továbbra is elbukhat. Így a megkönnyebbülés időleges, ahogy egyes konzervatív képviselők fogalmaztak, a siker érdekében a törvénytervezetnek "komoly sebészeti műtéten kell átesnie". Elengedhetetlen egyben a teljesen felajzott parlamenti hangulat lehűtése is, amire a rövid téli szünet jó alkalmat ad.

Rosszabbul nem is kezdődhetett volna bevándorlási szempontból a nap a kormány számára. Kora reggel a dél-angliai Dorset partjánál horgonyzó, a menekült-kérelmük elbírálására várók töredékét elszállásoló Bibby Stockholm konténerhajóról érkezett a breaking news, hogy egy migráns életét vesztette. A helyi rendőrség kezdetben csak egy "rezidens hirtelen haláláról" számolt be, de a Sky News hírtelevízió később különböző személyek meghallgatása alapján jelentette, hogy az illető önkezével vetett véget életének. Mint arról korábban lapunk is beszámolt, az ötszáz egyedülálló férfi menekült befogadására szánt hajót még augusztusban ki kellett üríteni legionella fertőzés veszélye miatt és csak októberben kezdődhetett meg a feltöltése. Mind már egy reggeli programja során Sir Keir Starmer, az ellenzék vezére, mind később a ruandai vitát levezénylő belügyminiszter, James Cleverly mély együttérzéséről biztosította az elhunyt hozzátartozóit, utóbbi egyben ígéretet tett a "tragikus incidens" teljes kivizsgálására.

Rishi Sunak kormányfő, miután egész hétfői munkanapját a Covid-vizsgálaton töltötte, ahol a pandémia alatti pénzügyminiszteri tevékenységéről faggatták, még aznap este, majd kedd reggel is - szalonnás szendvicsek kíséretében - a Konzervatívok különböző csoportosulásait igyekezett meggyőzni, hogy ne szavazzanak a törvénytervezet ellen, sőt ne is tartózkodjanak. Csak 28 ellenvoksolóra és 56 vélemény-visszatartó fellépésére lett volna szükség a tervezet elfojtására már az első törvényhozási akadálynál. Szinte hihetetlen, de a túlélésért küzdő toryk immár hét alcsoportot képeznek a parlamenti frakción belül. Az ügy súlyánál fogva végeredményben az alig egy éve hatalmon lővő Rishi Sunak jövőjéről döntő csoportok közül a legnagyobb, a centrumot képező One Nation Conservatives, nemzeti konzervatívok a nemzetközi jogi normák betartásának biztosításáért szállnak síkra a törvény kapcsán, de az ún. Északi Kutatócsoporttal együtt támogatják azt. Tényleges ellenállás az elsősorban a 2019-ben megválasztott, korábban következetes munkáspárti szimpatizánsokat tömörítő New Conservatives, Új Konzervatívok és a European Research Group, Európai Kutatócsoport tagjai részéről tapasztalható. Ők érzik úgy, hogy a szabályozás nem megy elég messzire és nem teszi azt megtámadhatatlanná külföldi és hazai bíróságok beavatkozási kísérleteivel szemben. Az esti szavazást megelőző sokórás vita során mind a különböző konzervatív szárnyak, mind az ellenzéki pártok kifejthették nézeteiket. Yvette Cooper árnyék-belügyminiszter alaposan kifigurázta a kormányt, amely a jövő év végéig 300 millió fontot költ Ruanda támogatására és a megegyezés finanszírozására, de mindmáig csak három belügyminiszter járt ott, egyetlen illegális bevándorlót nem szállítottak oda. A munkáspárti politikus a kormánypárt teljes kudarcaként értékelte a kialakult helyzetet.

A vokssal kapcsolatos lényeges elem, hogy bár Rishi Sunak jövője szempontjából meghatározónak tekinthető, a keddi nem számított bizalmi szavazásnak, a frakciófegyelem betartásáért whipek nem helyeztek kilátásba szankciókat a kollektív fegyelem megsértésének esetére. Azért minden egyes támogatóra szükség lehetett, hiszen a szavazásra visszarendelték Dubajból a Cop28 éghajlatvédelmi konferencián részt vevő Graham Stuartot, a globális felmelegedés elleni tennivalókra szakosodott minisztert. Tízezer kilométeres körutazása kimeríti a bizarr fogalmát. 

Az orosz-ukrán háború patthelyzete ideiglenes állapot – mutat rá Jójárt Krisztián biztonságpolitikai elemző, akit lapunk a mára kialakult hadihelyzet okairól, tényezőiről kérdezett.