KSH;építőipar;

Még csak ezután jön a mélypont az építőiparban

Hónapokig eltarthat, míg a lakásépítések felpörögnek

Októberben az építőipar teljesítménye  0,1 százalékkal haladta meg az egy évvel korábbit és 1 százalékkal a szeptemberi adatokat – közölte a KSH. Vagyis októberben úgy tűnik, mintha élénkült volna az az építőipar, de ez csalóka, mivel az év első 10 hónapjában a teljesítmény 4,2 százalékkal csökkent. Vagyis ahogy várható volt, az építőipar is megszenvedte a recessziót, hisz a magas kamatkörnyezet miatt a piaci beruházások, a költségvetési problémák miatt közmegrendelések is elmaradtak.

A rendelési adatok szerint az építőipar mélyrepülése még nem érte el a mélypontját: a megkötött új szerződések volumene 11,7 százalékkal csökkent, ezen belül az épületek építésére kötött szerződések volumene 9,3, az egyéb építmények építésére vonatkozó szerződéseké 13,9 százalékkal volt alacsonyabb az egy évvel korábbinál. Az építőipari vállalkozások október végi szerződésállománya így összesen 31 százalékkal maradt el az előző év azonos időszakától, ami arra utal, hogy még 2024-ben is csökkenés várható a szektorban az általánosan meginduló gazdasági növekedés ellenére.

A költségvetés helyzetét látva az állami finanszírozott megrendelések jövőre sem fognak nőni. Nem segíti az építőipart az állami lakástámogatási rendszer átalakítása, amely kormányzati üzenetek ellenére egyrészt jelentős megszorítás, az állam jóval kevesebbet akar költeni erre a területre, másrészt a CSOK-ra jogosultak köre is csökken.

Gergely Péter, a BiztosDöntés.hu pénzügyi szakértője szerint januártól ugyan felélénkítheti a lakáshitelek iránti keresletet, hogy a 7,3 százalékos thm-plafon miatt a 6 százalékos bűvös határ közelébe csökkenhet a lakáshitelek kamata, ám az új lakások építésében még hónapokig eltarthat, amíg a piac magára talál. Közel évtizedes mélyponton van a kiadott lakásépítési engedélyek száma – emlékeztet Gergely Péter. A KSH adatai szerint 2023 első három negyedévében a megépült új lakások száma alig lépte át 10 800 darabot, amely 21 százalékos visszaesést jelent a 2022-es év hasonló adatához képest – ad még egy adalékot a szakértő az építőipari termelés mélyrepüléséhez.

Ilyen körülmények között a szektor egyedül abban bízhat, hogy hitelkamatok csökkenésével élénkülni fog az ipari, logisztikai, irodai ingatlanok piaca.