Egymásnak hát fordítva ültek Sebastian Kurz volt kancellár és egykori bizalmasa, Thomas Schmid a múlt heti bécsi bírósági tárgyalásokon, ahol Schmid egykori főnökének hamis tanúzásáról igyekszik bizonyítékokat szolgáltatni.
A két gyanúsított - Sebastian Kurz, aki ma nemzetközileg ismert üzletember, tanácsadó, illetve egykori jobbkeze a kancellári hivatalban, Bernhard Bonelli - azt szerette volna, hogy már a múlt hét első napján lezáruljon Schmid tanúkihallgatása, mert utána szinte kizárólag olyan személyeket, egykori minisztereket, vezető politikusokat akar meghallgatni a bíróság, akik mellettük vallhatnak. Augusztusban jelentette be a Gazdasági és Korrupciós Ügyészség (WKStA), hogy hamis tanúzás miatt vádat emel velük szemben. A hatóság szerint Kurz az osztrák parlament előtt tett 2020. júniusi vallomásában alábecsülte szerepét Thomas Schmidnek az állami vagyonkezelő holding, az ÖBAG élére történt 2017-es kinevezésében. Schmid akkor még jó barátja volt, mára esküdt ellenségévé vált. Az ellenzéki parlamenti képviselőkből álló WKStA eredetileg a jobboldali populista Osztrák Szabadságpárt (FPÖ) korrupt üzelmeit akarta feltárni, de figyelme egyre inkább a nagyobbik kormánypárt viselt dolgai felé terelődött.
Az említett, 2020-as meghallgatáson sokan gyanították, hogy a volt kancellár füllent saját szerepét illetően, azt azonban nem is sejtették, hogy ez a nem túl jelentős hazugság másfél évvel később Sebastian Kurz kancellári pozíciójának elveszítéséhez vezet. Az eredetileg nem Kurznak, hanem alkancellárjának, Karl-Heinz Strachénak állított csapda, amely 2019 májusában robbant egy Ibizán titkon felvett beszélgetés nyomán, elsodorta a néppárti-szabadságpárti kormánykoalíciót. De a botránysorozat ezzel nem ért véget: 2020-ban a ma is csak 37 éves Kurz a zöldekkel kötve szövetséget ismét a kormány első embere lett. A Gazdasági és Korrupciós Ügyészség azonban folytatta a nyomozást még akkor is, amikor Kurznak 2021 végén távoznia kellett a politikából, s egy amerikai milliárdos munkatársa lett.
A korábbi években bevezetett módszer szerint a nyomozók begyűjtötték az Ibiza-ügyben érintettek mobiltelefonját, s azok beszélgetéseiből igyekeztek tájékozódni. Megszerezték a Kurz-bizalmasnak tartott Schmid telefonját is. Utóbbi azt gondolta, mindent sikerült törölnie róla, de a hatóságok egy sor adatot visszanyertek, s a csetüzenetekből egy összeesküvés képe bontakozott ki a nyomozók előtt. Eszerint a tehetséges, 24 évesen már államtitkár Sebastian Kurz szövetséget hozott létre elsősorban a kereszténydemokrata párt egykori ifjúsági szervezetének tagjaiból azzal a céllal, hogy - mindenkin átgázolva – őt a kancellári székhez segítsék, támogatóit pedig zsíros állásokhoz juttassák. E szövetségnek tagja volt a Tirolból hirtelen magasra jutott Schmid is, főtitkárrá tették meg az osztrák pénzügyminisztériumban, s ottani pénzeket felhasználva újságokat, közvélemény-kutatókat, üzletembereket finanszírozott, hogy segítsenek Kurz népszerűségének növelésében. Befolyásos embereknek tett szívességeket, csökkentette például adójukat. Azt állította, mindent Kurzért tett és azért, hogy megkaparinthassa a vagyonügynökség irányítását.
Amikor az összeesküvés lelepleződött, a mentőakciók ellenére - főleg mert a zöldek a koalíciót csak úgy voltak hajlandóak folytatni, ha leváltják a kancellárt – megbukott Kurz és elveszítette állását Schmid is. Utóbbi rájött, hogy mindenki csak a saját bőrét igyekszik menteni, így tett hát ő maga is. Ügyvédet és taktikát váltott, Kurz elleni kezdett tanúskodni, s 2022-ben már mindent kitálalt a bécsi államügyészségen. A koronatanú pozíciójára tör, azaz bevall bármit, csak ne kerüljön börtönbe. Előbb Bécset, aztán az országot is elhagyta, Hollandiába költözött.
Láthatóan megviselték a történtek, sokat fogyott, ez derült ki december 11-i bírósági meghallgatásán. Hosszasan fejtegette, hogy Kurz kancellárságához a személyzeti politika elengedhetetlenül hozzátartozott, vétójogot gyakorolt minden kinevezésnél, a posztokat jutalomként osztotta ki, ezek fejében ő is mindig elvárt valamit.
Schmid beszámolt róla, hogy a parlament elnöke, Wolfgang Sobotka is kért tőle protekciót, azt akarta, állítsa le az általa igazgatott alapítvány ügyében indult vizsgálatot.
Ahogy a Falter című hetilap fogalmazott, Kurzoté kizárólag saját hatalma érdekelte, Don Corleoneként viselkedett, és Schmidből is keresztapát csinált, persze kisebb hatalommal. A múlt heti kihallgatás 10 órán át tartott Kurzék minden igyekezete ellenére, a bíró csak ekkor zárta be az ülést, amit a hét utolsó munkanapján folytattak. A súgdolózó, sértődötten viselkedő Kurz-Bonelli párost szétültette, a következetesen valló Schmid fáradozását pedig megköszönte.
Két év telt el Kurz visszalépése óta. A helyébe, az ÖVP élére került Karl Nehammer egyáltalán nem olyan karizmatikus, mint az előd, sok hibát vét, taktikusnak sem elsőosztályú, de Ausztriáért elkötelezettséget érez. Ráadásul kiállt Volodimir Zelenszkij és a Hamász által megtámadott Izrael mellett. A migrációval szemben szigort követel, ez ügyben a magyar és a szerb vezetéssel is igyekszik együttműködni. Késlelteti Románia és Bulgária felvételét a schengeni egyezménybe, és kereszténydemokrata pártjának hagyományos Európa-pártiságát nem hangoztatja eléggé. Nem véletlen, hogy az általa vezetett Osztrák Néppárt (ÖVP) hosszú hónapok óta a harmadik helyen áll a közvélemény-kutatásokban, lemaradva a szociáldemokraták (SPÖ), valamint a messze az élen álló szabadságpárt (FPÖ) mögött. Felmerült, hogy Nehammert lecserélik a jövő évi parlamenti választások előtt, vagy akár előrehozott választást kezdeményeznek, egyazon nap megtartva a törvényhozási és az európai parlamenti választásokat. Így viszont már nem maradna idő a kancellár lecserélésére.
Hamisan tanúzott Sebastian Kurz volt osztrák kancellár?