Több ezren vonultak utcára Buenos Airesben az új, Javier Milei vezette anarchokapitalista kormányzat ellen annak sokkhatást előidéző gazdasági lépései miatt, miután a botrányos megnyilvánulásairól hírhedt államfő olyan rendelkezéseket jelentett be, amelyek egyebek közt drasztikusan megvágják az állami kiadásokat, és brutálisan, több mint 50 százalékkal leértékelik az argentin nemzeti valutát, a pesót - írja a BBC.
A menetet az egyik pilanatról a másikra földönfutóvá tett tömegeket képviselő csoportok vezették. Az utak eltorlaszolását a rendőrök nagy számban igyekeztek megakadályozni, Javier Milei pedig megtorlást helyezett kilátásba minden olyan csoport ellen, amely a tüntetésekkel megpróbálja megakadályozni a terveit. A kormányzat elsődleges fenyegetőzése szerint az utcákat lezárók elveszíthetik állami ellátáshoz való jogukat (nem mintha egy anarchokapitalista kormányzat esetében nem lenne amúgy is célkitűzés a közszolgáltatások teljes leépítése - a szerk.). Mindazonáltal Eduardo Belliboni, a Polo Obrero baloldali tiltakozó csoport vezetője békés demonstrációt hirdetett.
Javier Milei közelmúltben elhangzott beszédében mintegy 300 olyan intézkedést lengetett be azzal, hogy ezek csak a kezdetet jelentik. Többek között olyan döntésekről van szó, mint az állami vállalatok privatizációja, a bányászat és más iparágak szabályainak eltörlése, valamint az ingatlanbérleti díjat szabályozó törvény eltörlése. Mindettől az ország "újjáépítését" reméli, valamint, hogy "helyreállítsuk az egyének szabadságát és autonómiáját, és megkezdjük az országunk gazdasági növekedését akadályozó szabályozások széles körének lebontását."
A BBC felidézi, hogy Argentína 2019 óta igyekezett mesterségesen erősen tartani a peso értékét a valuta mozgásának szigorú ellenőrzésével, mire Milei most mesterségesen legyengíti azt: egy amerikai dollár eddig nagyjából 391 pesót ért, míg a vonatkozó rendelkezés után már 800-at.
Argentínában a lakosság mintegy 40 százaléka él a szegénységi küszöb alatt. Az ország 44 milliárd dollárral tartozik a Nemzetközi Valutaalapnak (IMF), mindemellett pedig a megugró infláció is komoly nehézségeket okoz: körülbelül 150 százalékkal emelkedtek az árak az elmúlt évben.