A szigetország már azzal is kiérdemli Európa csodálatát, hogy nem ismeri a karácsonyi-újévi szünet fogalmát, s még a három évvel ezelőtt bevezetett téli pihenő sem jelent teljes leállást. Januárban minden hétvégén „csak” öt mérkőzés rendeznek, így a csapatoknak legalább két hét pihenés jut. Minden tiltakozás ellenére legalábbis hosszú idő óta először megvalósul a meghökkentő terv, hogy 24-én, ha délután is, de kifussanak csapatok a pályára. Az áldozatok a Wolves és a Chelsea, utóbbi játékosai és szurkolói kétszer 220 kilométert tehetnek meg a nonstop futball-szórakoztatás érdekében. Karácsony második napja és január 2-a között egyetlen napon, december 29-én nem rendeznek PL-mérkőzést.
A következő, 18. forduló legemlékezetesebb eseménye mégis az első női játékvezető, Rebecca Welch bemutatkozása lesz a Fulham-Burnley mérkőzésen. Majd három nappal később a Sheffield-Luton „kiesési rangadón” 15 év óta először dirigál majd fekete bíró. Sam Allison a bajnokság történetében mindössze a második fekete játékvezető, „elődje”, Uriah Rennie 11 éven át szolgálta a PL-t. Az egyenjogúság érvényesülésének jelentőségét csak aláhúzza, hogy nem is az elitben, hanem csak az Angol Futball Ligában utoljára 2010-ben fújta meg a hármas sípszót nem fehér bíró az indiai születésű Jarnail Singh személyében.
Mindkét vívmány a nemzetközi és angol futballvilág egyik legismertebb arcának, az 52 éves Howard Webbnek köszönhető, aki a Professzionális Bírók Szövetségének vezetőjeként átfogó reformokat készül megvalósítani. Imponáló célkitűzésről beszélünk: három év alatt az egész rendszer vonatkozásában 50 százalékkal ezer-ezerre szándékozik emelni a női és fekete, illetve ázsiai bírók számát. Jelenleg a profi játékvezetők mindössze három százaléka fekete vagy ázsiai. Az ambiciózus terv mögött hosszú évek kritikája húzódik: a játékvezetői kar összetétele messze nem tükrözi Anglia multietnikai jellegét és arányait. Ez a hiányosság sem véletlen, tökéletesen kifejezi a minden hivatalos szándék és igyekezet ellenére sem teljesen megszüntetett nő- és fajgyűlöletet a szurkolók körében.
A 40 éves Rebecca Welch kinevezése például alig néhány nappal követi két tinédzser letartóztatását, akik történetesen éppen Wayne Rooney Birmingham Citynél történő menedzseri debütálásakor kiabáltak be nőellenes szidalmakat. Ugyanitt, a St. Andrew's stadionban ugyanez az atrocitás érte Welcht, amikor a másodosztályban kapott első ízben játékvezetői megbízást. Negyedik játékvezetőként egyébként már a november 4-i Fulham-Manchester United meccsen igazolta alkalmasságát. Ahogy Howard Webb fogalmazott, „a két újonc minden elismerést megérdemel, mindketten bizonyítottak a második osztályban, így felkészültségüknek és tehetségüknek köszönhetően feltétlenül helyük van az elitben is”. A játékvezetői testület vezetője reméli, hogy mindketten példaképpé válnak. Rebecca, illetve a többi fiatal lány és nő megértetik, hogy a szebbik nemnek is testhezálló a bíráskodás. Sam is a Championshipben mutatott kiegyensúlyozott teljesítménye alapján került most feljebb, és ezzel az alulképviselt közösségek minden tagja számára felcsillantja a reményt.
Mielőtt főhivatású játékvezetőkké váltak volna, Rebecca az ingyenes egészségügyi ellátásban dolgozott, míg Sam tűzoltóként kereste kenyerét, ezt megelőzően azonban maga is hivatásos focista volt, többek között a Bournemouth és az Exeter csapatában.
Ami egyébként a nők és a futball viszonyát illeti, a napokban Joey Barton, az enyhén félnótás korábbi angol középpályás, majd utoljára a Bristol Roverstól kitett tréner emlékeztetett arra, hogy nincs minden rendben, de legalábbis neki komoly baja van a nőkkel. Leplezetlenül szexista X-bejegyzések (volt Twitter) sorozatában állította: „szakkommentátorokként semmilyen felhatalmazásuk nincs arra, hogy férfi futballról beszéljenek. Hozzájárulásuk annyit ér, mintha ő (Barton) horgolásról vagy netball mérkőzésről nyilvánítana szakvéleményt”. Barton amiatt is lamentált, hogy a „brit, fehér, középkorú férfiak a nőknek és kisebbségeknek tett tessék-lássék gesztusok miatt kiszorulnak a futballközvetítésekből”. A mindettől eltekintve jó svádájú szakembert egyhamar biztosan nem hívják be a BBC, Sky vagy TNT Sports stúdióiba...
A 18. forduló programja
Péntek: Aston Villa-Sheffield United (tv: Match4, 21.00).
Szombat: West Ham-Manchester United (tv: Spíler1, 13.30), Fulham-Burnley, Luton-Newcastle (tv: Match4, 16.00), Nottingham-Bournemouth, Tottenham-Everton (tv: Spíler1, 16.00), Liverpool-Arsenal (tv: Spíler1, 18.30).
Vasárnap: Wolves-Chelsea (tv: Match4, 14.00).