Matektanár legyen a talpán, aki eligazodik a pedagógusok bérét illető ígérgetések kapcsán, másnak esélye sincs kiszámolni, valójában mennyi az annyi. Igaz, nekik se sok. Bruttó 700 ezer, 860 ezer, 2027-re egymillió – ezek csak az idei évben elhangzott kormányzati ígéretek. Az EU elvárása, hogy a tanári fizetések jövőre érjék el a diplomás átlagbér 72 százalékát, 2025-re pedig a 80 százalékát.
Hogy ez hogyan fog megtörténni, azzal kapcsolatban nem lett tisztább a kép az év utolsó sztrájkbizottsági tárgyalása után sem. Maruzsa Zoltán köznevelési államtitkár ugyanis épp olyan érdeklődéssel és vélhetően fogalmatlanul várta a szakszervezetekkel folytatott tárgyalás közepén, mit mond a miniszterelnök a témában karácsony előtti kormányinfóján, mint mindenki más. Orbán Viktor bejelentette: jövő január 1-jétől 32,2 százalékos pedagógusbér-emelést akarnak végrehajtani. Van ebben némi feltételes mód ismét: mint eddig is, most is az EU-s pénzek érkezésétől teszik függővé az emelést, a miniszterelnök még „vár egy levélre”, hogy az ígéret valóban megvalósulhasson.
Mindenesetre a 32 százalék nem is hangzik olyan rosszul - gondolhatnánk -, még ha jócskán el is marad a szakszervezetek által követelt azonnali 50 százaléktól. Mi lehet akkor mégis a buktató? Például az, hogy
ez egy átlagos szám, amely az összbértömegre vonatkozik, vagyis lesznek, akik ennél jóval kevesebbet kapnak majd.
Azt sem tudni, a munkáltatók milyen szempontok alapján fogják elosztani a plusz pénzt. A jelenlegi információk szerint ráadásul a novemberi bérekhez képest emelnének, ami azért probléma, mert decemberben már nőtt a garantált bérminimum és a minimálbér. Amennyiben ezek az emelések beleszámítanak a most bejelentett 32 százalékba, a szakszervezeti vezetők gyors fejszámolása szerint elképzelhető, hogy csak 20 százalék körüli bérnövelésről beszélhetünk. Ez pedig még az inflációt is alig kompenzálja.
Vagyis érdemi bejelentés helyett valójában csak egy megoldhatatlan matekpéldát hozott a Jézuska a tanároknak a fa alá.