;

Kelsey Grammer;Fraiser;

„A rendezés már triviális volt, mert szerettem volna egy kicsit a védjegyemet is rátenni a rebootra, vizuálisan is mozgatni a műsort”

- Aki a saját sörét issza

Mintegy húsz év kihagyás után tért vissza a képernyőre Dr. Fraiser, azaz Kelsey Grammer halhatatlan figurája. Az alkotó szerint a karakter jól van és haladt a korral. Exkluzív interjú. 

Dr. Frasier Crane a tévétörténet egyik veterán figurája, akit ráadásul ugyanaz a színész alakított a születésétől fogva mostanáig. Kelsey Grammer már az 1982 és 1993 között futó Cheers című szériában is az egyik főszereplővé nőtte ki magát, miután két évvel a kezdés után csatlakozott a stábhoz. Ám a Frasier-láz igazából akkor kezdődött, amikor immár címszereplőként megkapta az úgynevezett spin-off sorozatát: a Frasier – A dumagép 1993 és és 2004 között futott, tizenegy évadon és mintegy kettőszázhatvannégy epizódon keresztül. A show egyben a sitcom aranykorát is jelentette, azaz körülbelül félórás részek követték egymást helyzet- és jellemkomikum jelenetekkel, melyeket a híres nevetőgép segített.

Mint minden olyan produkció, mely jelentős rajongóbázissal rendelkezik, folyamatos volt a kérdés, hogy vajon visszatér-e a legendás karakter és Kelsey Grammer, akit az Isten is erre a szerepre teremtett. A megszámolhatatlan spekulatív és reménykedő írások, interjúk sora után  kiderült: 2018-ig Grammer köszönte, de jól elvolt – ebben nyilván az is szerepet játszott, hogy a sitcom, mint műfaj kiment a divatból. Ám jött a streamer robbanás és mivel exponenciálisan nőtt a tartalom iránti kereslet, újra szóba került, hogy Frasier visszatérjen. És Grammer rábólintott az úgynevezett reboot-ra, hiszen csaknem húsz év telt el az utolsó leforgatott epizód óta. Kérdés, hogy érzi magát Dr. Frasier 2023-ben?

„Nagyon jól! Frasier maradt, aki volt, csak egy kicsit modernebb, lépést tart a korral. A húsz év alatt többször váltott, elment Chicagóba, hogy sikeres pszichiáter legyen, aztán jött a média: először rádiós pszichiáter volt, majd híres televíziós személyiséggé avanzsált. Ez a szupersztárság a mai napig kísérti őt” – mondta lapunknak adott exkluzív interjúban Kelsey Grammer. Hozzátéve: „Frasier sokkal jobban érzi magát a saját bőrében, mint korábban. Ugyan még mindig kínozza egy kicsit, hogy képtelen megtalálni az igaz szerelmet, és még mindig kínozza a vágy, hogy fontosnak tartsák és jót tegyen a világgal. Szóval ez nem sokat változtatott rajta. De vajon jobban csinálja? Igen.”

Ahogy a színész-rendező producer fogalmazott, a 2023-as reboot a harmadik felvonása a nagy műnek. Azt mondja, talán még a negyedik felvonása is – ezek szerint klasszikus shakespeare-i dramaturgiával van dolgunk, melyben még bőven van kifutás: Grammer szerint még legalább száz epizódnyi ötlet van a fejében. „Shakespeare vitathatatlanul a legnagyobb angol író, a világ minden nyelvére lefordították. Szóval ő még mindig nagy, hosszú árnyékot vet az univerzumra, amit érdemes felfedezni. Ki tudja? Lehet, hogy lesz néhány Shakespeare-fordulat a Frasier univerzumban” – húzta alá mosolyogva Grammer.

Hogy ez mindenképpen így is legyen, számos epizódnál a rendezést is magára vállalta Grammer, aki állítása szerint már a Cheers idejében is szeretett volna a kamera másik oldalán is bizonyítani, de akkor még nem volt meg ehhez a „rendfokozata”. Aztán végül a Frasier – A dumagép évei alatt harmincegy epizódot rendezett. „Mindig jártas és kitűnő szeretek lenni abban, amit csinálok. A rendezés ez esetben már triviális volt, mert szerettem volna egy kicsit a védjegyemet is rátenni a rebootra, úgymond vizuálisan is mozgatni a műsort. Szeretem az olyan műsorokat, amelyekben az alkotói folyamatok összekapcsolódnak és együtt áramlanak” – árulta el Kelsey Grammer.

Természetesen a sztori-felállás új – arra most nem térünk ki, hogy a régiek közül kik nem tértek (eddig) vissza, mert akkor ez a cikk is folytatásos sitcommá válna –, de a lényeg, hogy a doktor szinte az egyetlen visszatérő (a meglepetés vendégeket nem adjuk ki), ami egyben azt is jelenti, hogy az új szériát az is bátran el tudja kezdeni, aki korábban nem nézte a show-t, így nem kell évtizedeket pótolni. Ami persze egyáltalán nincs megtiltva. Az új sztori: Dr. Frasier apja halála után a fiával szeretne új kapcsolatot kialakítani, illetve megfejteni, hogy miért hagyta ott az egyetemet és lett tűzoltó, ezért a közelébe költözik – konkrétan megveszi az egész bérházat. Mert, ugye egy híres médiaszemélyiség nagyon gazdag, hiába szeretne csak ember lenni – ha már egy humán dilemmát kiemelhetünk.

Ami nagyon fontos gondolat volt az alkotói oldalon, az az, hogy Grammer nem csak a karakterhez, hanem a sitcom műfajának az életben tartásához is ragaszkodik. Azaz, a részek továbbra is „kellemesen” rövidek, ott van a háttérben a nevetőgép (amire nem lenne szükség, mert Grammer elképesztően tehetséges és humoros csapatot szedett össze) és persze az a truváj, hogy mostanság valaki van annyira bátor, hogy politikailag inkorrekt legyen. Például kifigurázza az akadémikusok kicsinyességét, féltékenységét és a szenvedő értelmiségiek kötelező alkoholizmusát. Na, és persze Frasier doktor is professzori babérokra vágyakozik. Kelsey Grammer szerint Dr. Frasier pontosan olyan, mint George Bailey Az élet csodaszép című filmben: számos alkalma lett volna, hogy elhagyja Bedford Falls-t és megvalósítsa az álmait, de mindig maradt, hogy segítsen a szegényeken, vagy a családján. Az előkészületek során szóba került, hogy a doktor mondjuk Párizsba költözik, hogy regényt írjon, de végül marad a fia mellett. „Az utolsó pillanat az első epizódban, amikor Frasier ránéz a fiára és azt mondja: most jelen vagyok. Rájön, hogy a fiának szüksége van rá.”

Ha már szóba került Frank Capra 1946-os klasszikusa, adódott a kérdés: a sorozatban is lesznek szárnynélküli angyalok, akik jó útra terelik a főhőst? „Ez az ötlet tetszik! Frasier-t az őrangyalai már régóta folyamatosan mentik. De jó lenne ezt az ötletet alaposan kidolgozni. Tudja mit? Ha írunk róla egy epizódot, az ötlet alkotói kreditje az öné!” – derült fel Grammer, akivel, ha nem Zoomon beszélgetünk, attól tartok még meg is ölelt volna. Így végre volt bátorságom visszahozni a folyamatos ivászatok és az alkoholizmussal való poénkodás tárgyát.

„Öt évvel ezelőtt indítottam egy sörgyártó céget. Tehát a műsorban szereplő sör az én saját söröm. Nagyon büszke vagyok rá, és nagyon kötődőm hozzá. Nagyon Amerika-hívő vagyok, és a csodálatos sörben is bízom. De a sztori szempontjából megvan a Mccallum single malt whiskey jelentősége is. Fantasztikus nedű. Vettem egy üveggel az apósomnak úgy tíz évvel ezelőtt. Pár ezer dollár volt. Néhány évvel később akartam neki venni egy másikat, mert arra gondoltam, milyen nagyszerű lenne, ha vennék úgy még huszonöt palackkal? És akkor már hatezer dollár volt egy. És azt gondolkodtam, hogyan csinálták ezt? Ezt csak egy műértő fogja fel, így jött Allen karakterének a szenvedélye. Ez szép alapja a kapcsolatuknak, ugyanis Fraseirnek sosem volt barátja. Pláne ennyire eszes” – magyarázta Grammer, jelesül, hogy az alkoholnak nagyon fontos dramaturgiai szerep jut. Csakúgy, mint az életben – de ez már szigorúan saját következtetés.

Infó

Frasier (2023) 1. évad

Bemutatja a SkyShowtime

Történetek figyelemfelkeltő események.