terrorizmus;ENSZ BT;háborús bűn;légicsapások;civil lakosság;orosz-ukrán háború;

- Háborús felelősség

Fájdalmasan fordult az év Ukrajna számára, miután 2023 utolsó előtti napján az oroszországi Belgorodra mért, 24 ember halálát okozó ukrán légitámadást Putyin terrorcselekménynek minősítette, s Oroszország még aznap válaszcsapást mért a határ túloldalán lévő Harkivra, amit azóta is újabb súlyos Ukrajna elleni légitámadások követnek.

Ha csak a Kreml propagandájára figyelünk, miszerint az ukrán vezetés Belgorodban "a civil lakosság elleni válogatás nélküli támadást hajtott végre", gyorsan levonhatnánk a következtetést, hogy Kijev súlyos hibát követett el, amikor "haza akarta vinni a háborút az oroszoknak". Csakhogy ez igen rossz memóriát feltételez. Belgorod az egyik kiinduló pontja az orosz hadműveleteknek, s az ellene intézett újabb ukrán támadás egyetlen nappal követte a háború eddigi legkiterjedtebb, ukrán városok elleni csapásait. A december 29-i hullámban 158 orosz drón és rakéta csapódott be Kijevben, Harkivban, Dnyipróban, Odesszában és Lvivben, összesen 49 ember halálát okozva.

Ez az ukrán lakosság nyilvánvaló terrorizálását célzó művelet pedig leginkább egy orosz katonai célpont megsemmisítésével hozható összefüggésbe: három nappal korábban a kelet-krími Feodoszija kikötőjében ukrán repülőgépekről indított cirkálórakéták robbantották fel a Novocserkasszk nagy partraszálló hajót, kategóriájából már a harmadikat. Túl azon, hogy az orosz hadiflotta kiszorítása a Fekete-tenger nyugati medencéjéből a 2023-as ukrán hadműveletek kétségtelenül legnagyobb sikerének tekinthető, a hajó ukrán közlés szerint iráni gyártmányú Shahed csapásmérő drónokat szállított. Olyanokat, amelyekkel Oroszország napi szinten terrorizálja az ukrán lakosságot, s köti le az ukrán légvédelem kapacitásait, hogy nagyobb eséllyel juttathassa célba ballisztikus vagy cirkáló rakétáit.

Grant Shapps brit védelmi miniszter a Novocserkasszk elveszejtését kommentálva azt írta: "Ez a (...) legújabb veszteség azt mutatja, tévednek, akik azt hiszik, hogy az ukrajnai háború patthelyzetben van! Nem vették észre, hogy az elmúlt négy hónapban az orosz fekete-tengeri flotta 20 százaléka megsemmisült."

Innen már nincs messze, hogy a légicsapások spirálját a Moszkva által diktált, megtévesztő szempontok helyett az általa megsemmisíteni kívánt Ukrajna nézőpontjából vizsgáljuk. Mert fontos, hogy ne engedjük egy Európa biztonságát fenyegető diktatúrának megszabni, mit tartson a világ terrorizmusnak és mit ne. Ez ügyben tanulságos történet, hogy a Moszkva kérésre összehívott biztonsági tanácsi ülés kapcsán az orosz ENSZ-nagykövet ragaszkodott Csehország jelenlétéhez, mondván a Belgorod elleni támadást részben cseh rakéta-sorozatvetőkkel követték el. Lucie Hindlosová, a csehek állandó képviselője megtagadta ezt. "Csehország sajnál minden elvesztett emberi életet, amelyet Oroszország Ukrajna ellen közel két éve vívott illegális és értelmetlen hódító háborúja okoz", írta a BT elnökének, leszögezve - helyettünk is -, hogy "egyedül Oroszország a felelős a több tízezer áldozatért a konfliktus mindkét oldalán".