Azt állította Nagy Márton nemzetgazdasági miniszter (közleményében), hogy amilyen gyorsan jött, olyan gyorsan tüntette el a kormány az inflációt.
Ezzel szemben a tény az, hogy az infláció nem gyorsan jött, és nem a kormány tüntette el. Egyrészt ugyanis a decemberi 5,5 százalékos áremelkedés még nem jelenti az infláció végét, hiszen az 2-3 százalék lenne, másrészt az infláció évek óta itt volt: 2018 második felében fölment 3, majd 2021-ben már 5 százalék fölé is. Vagyis már akkor alapvetően a kormány gazdaságpolitikája váltotta ki, és bár később a háborús energiaválság miatt drasztikusan megugrott, a kormány arra is rátett több lapáttal. Drága lapát volt.
Azt állította Rétvári Bence, a Belügyminisztérium államtitkára, hogy a migrációs válság 2015-ös kezdete óta jelentősen emelkedett azok száma, akik a Nyugat-Európában kialakult közállapotok miatt, illetve biztonságuk érdekében Magyarországra települtek át.
Ezzel szemben a tény az, hogy a legnagyobb nyugat-európai közösség Magyarországon a német, amelynek a növekedése 2015 óta mindössze 3600 volt, de ha 2011-gyel hasonlítjuk össze, akkor már csak alig több mint 2000. Ugyanakkor például a szlovákok száma megduplázódott 2015-höz viszonyítva, és a 22 ezer német „migránshoz” képest majdnem annyian, 17 ezren vannak, feltehetően nem a nyugat-európai közállapotok romlása miatt. Mellesleg 2014-ben még csak 330 ezer magyar élt Európában, mostanra viszont már több mint 700 ezer. Mert bátrak. Vállalják a veszélyt.
Azt állította Orbán Balázs, a miniszterelnök politikai igazgatója (az MTI-nek), hogy a brüsszeli elit nem látja a hétköznapi emberek valós problémáit, szerinte vak vezet világtalant, holott az illegális határátlépések száma Európában tavaly 355 ezer 300-ra nőtt, ami a legmagasabb szám 2015 óta.
Ezzel szemben a tény az, hogy az EU hivatalos adatai szerint nem 355, hanem csak 255 ezer volt az illegális bevándorlók száma a múlt évben, bár kétségtelenül az sem kevés. Ezért is döntött decemberben a vak Tanács és a világtalan Parlament a menedékkérés, illetve a migráció kezelésének szigorításáról. Kár, hogy az élesen látó két Orbán itt Magyarországon ezt nem látja. Vagy nem akarja látni.
Azt állította Hidvéghi Balázs, a Fidesz európai parlamenti képviselője (az MTI-hez eljuttatott nyilatkozatában), hogy Magyarországnak idén nyáron át kell vennie Brüsszel politikai irányítását, mert változásra van szükség.
Ezzel szemben a tény az, hogy a soros elnökséget betöltő ország nem tehet ilyet. Feladata a jogalkotás előmozdítása, a tagállamok együttműködésének, az uniós programok folyamatosságának biztosítása. Abban a 18 hónapos programban pedig, amelyben a tavalyi spanyol, az idei, első féléves belga, valamint a második féléves magyar elnökség céljait hárman, közösen összegzik, „a gazdasági bázis fejlesztése, a polgárok és a szabadságjogok védelme, a klímasemleges, zöld, méltányos és szociális Európa megteremtése, valamint az európai érdekek és értékek előmozdítása a világban” címek szerepelnek, Brüsszel politikai irányításának átvétele nem. De majd jön Dávid a parittyával?
A szerző újságíró
—
A cikkben megjelenő vélemények nem feltétlenül tükrözik szerkesztőségünk álláspontját. Lapunk fenntartja magának a jogot a beérkező írások szerkesztésére, rövidítésére.