Nagy-Britannia;botrány;kártérítés;postahivatal;Rishi Sunak;

A brit igazságszolgáltatás egyik legnagyobb kudarca a több száz postahivatali vezető elleni sikkasztási ügy

A brit közvélemény elképesztőnek tartja, hogy egy kereskedelmi tévécsatorna új sorozatára volt szükség több száz meghurcolt postahivatali dolgozó erkölcsi, jogi és anyagi kártérítéséhez.

Huszonnégy évnek kellett eltelnie ahhoz, hogy egy brit kormányfő kiálljon a parlament alsóháza elé és bejelentse, néhány héten belül megszületik az ártatlan postahivatali dolgozók tisztázásáról és kompenzálásáról szóló törvény. Rishi Sunak elismerte, a "közösségüket töretlenül szolgáló, keményen dolgozó embereknek, akiknek becsületét önhibájukon kívül tették tönkre, minél előbb igazságot kell szolgáltatni és kártalanítani kell őket". A Downing Street 10. szándéka szerint a folyamatnak ez év végére be kell fejeződnie.

A nagy-britanniai igazságszolgáltatás egyik legnagyobb kudarcának tekinthető ügy még az ezredforduló előtt kezdődött. 1999 és 2015 között több száz postahivatali vezető ellen indult megalapozatlan eljárás, miután a Fujitsu számítástechnikai vállalat Horizon elnevezésű szoftvere azt a téves benyomást keltette, mintha pénz hiányzott volna a postai egységekből és ez a dolgozók sikkasztása, bűnelkövetése miatt következett volna be. Az állami tulajdonú, az adófizetők pénzéből működtetett intézmény 2010 után már tisztában volt a Horizon könyvviteli rendszer fogyatékosságaival, mégsem állította le a bűntetőjogi felelősségre vonás folyamatát. Az eltelt idő alatt hatvan postai vezető vesztette el az életét, vélhetően az őket ért trauma miatt, négyen pedig meghurcoltatásuk elől öngyilkosságba menekültek. Különböző jogi fórumok révén 2021 óta 93 esetben sikerült elérni a lopás, sikkasztás és hamis könyvelés vádjának visszavonását, de ez alig tíz százaléka a The Times napilap szerint 980 megalapozatlan elmarasztalásnak, - ebből 236 börtönbüntetésnek. Az érintettek túlnyomó többsége valamiért nem élt az igazságszolgáltatás korrekciójának lehetőségével.

Az indokolatlanul börtönbe zárt, vagyonukat elvesztett postásoktól elvett éveket senki sem adhatja vissza, de a bűncselekmény elkövetése alól felmentett dolgozóknak felajánlott egyenként 600 ezer fontos (közel 265 millió forint) kártérítés több, mint amit megkerestek volna, a kormánynak pedig egymilliárd fontot kell előteremtenie a kompenzáció finanszírozására.

A közvélemény azonban nehezen emészti meg, hogy a kártérítés olyan postai dolgozókra is vonatkozhat, akik tényleges sikkasztásokat követtek el. A „Post Office”-ért jelenleg felelős miniszter, Kevin Hollinrake azzal védekezett: ez a legjobb módja azok "megsegítésének, akik a visszaélés áldozataivá váltak". Az ügyészség fenntartja magának a jogot, hogy a megalapozottan elítélteket egy későbbi újratárgyalás során ismét felelősségre vonja megfelelő bizonyítékok esetén. A Sunak által kilátásba helyezett törvény csak Angliára és Walesre fog vonatkozni. Humza Yousaf skót első miniszter Londonnal együttműködve készül az ártatlanul elítéltek felmentésére, míg a kormány ígéretet tett a szisztéma kiterjesztésére az északír postamesterekre is.

A széleskörű szolgáltatásokat nyújtó posta alkalmazottjait ért igazságtalanságnak sok vonatkozása van. Az egyik legmeghökkentőbb: az ITV hírcsatorna filmsorozata, a „Mr Bates vs The Post Office” okozta országos felháborodás kellett ahhoz, hogy a kormány a gyors cselekvés mezejére lépjen. A 69 éves címszereplő Alan Bates, akit a drámában az egyik legkiválóbb brit színész, a többek között a Harry Potter filmekből ismert Toby Jones alakít, húsz éven át küzdött neve tisztázásáért. Az észak-walesi postavezető 60 ezer fontot bukott azután, hogy pénz eltűnésével gyanúsították meg, miközben a szoftver hibázott. Bates, miután évek óta nem tudott szabadságra menni, most váratlanul meghívást kapott Sir Richard Bransontól, hogy feleségével együtt töltsön el egy hetet annak szigetén, a Neckeren. A postások érdekeit képviselő Justice for Subpostmasters Alliance szövetséget vezető aktivistát a kormány javaslatára lovaggá üthetik.

Súlyos szankciók sújtják viszont Paula Vennelst, a Post Office 2010 és 2019 közötti vezérigazgatóját. A rá nehezedő nyomás alatt lemondott kitüntetéséről (Commander of the British Empire, CBE) és ha a most zajló nyilvános vizsgálat megállapítja vétkességét, kétmillió fontot kitevő prémiumát is visszafizettethetik vele. A 64 éves volt vezérigazgató hibázott, amikor nem tulajdonított elég fontosságot a felszínre kerülő informatikai, majd jogi mulasztásoknak. Bajban van persze a Fujitsu is, amiért, mint ez mostanra nyilvánvalóvá vált, nem csak szakmai alkalmatlanság, hanem rosszindulatú akciók is kísérték tevékenységét. Így parlamenti képviselők kormányzati megbízásaik felülvizsgálatára és a költségekhez való hozzájárulásra szólítanak fel. Végül a Post Office-ért felelős konzervatív államtitkárokon kívül két jelenlegi ellenzéki frontember is bajba került. Sir Ed Davey, a Liberális Demokraták vezetője volt az illetékes államtitkár a 2010 után koalícióban, és ebben a minőségében nem állt ki a meggyanúsított postások mellett. Sir Keir Starmer, az ellenzék vezére pedig az ügyészség 2008-2013 közötti igazgatójaként nem avatkozott be az abban az időben zajló három perbe, igaz, nem is tudott róluk a mintegy 4 millió ügy között.