Elérkezettnek látja az időt az Orbán-kormány arra, hogy kimondja a kistelepülési “miniiskolák” halálos ítéletét, de politikai okokból a júniusi önkormányzati választásokat még megvárja ezzel - írja a hvg360.
A portál kormányzati forrásból megtudta: ez a tervezett lépés országszerte több tucat kis tanulói létszámú intézmény megszüntetését jelenti még ebben az évben.
Ahogy a Fidesz a vasúti mellékvonalak bezárása kapcsán tavaly nyáron bevezetett hasonló kormányzati intézkedését sem nevezte bezárásnak, ehelyett “közlekedési módváltást” emlegettek, úgy az iskolabezárási hullám is “racionalizálás” vagy “struktúraátalakítás” munkacímen fut a kormányzatban. A hvg360 értesülései szerint félszáznál is több állami fenntartású, kis tanulói létszámú közoktatási intézményre kerülhet lakat.
A tervek szerint:
mintegy 60 olyan iskolát zárnának be, amelyekben 7 fős vagy annál is kisebb létszámú osztályok vannak.
Úgy tudják, a papíron már létező, adatokkal és számításokkal alátámasztott, tervezett intézkedéssel a kormány megvárná a június 9-i önkormányzati választásokat. Egy iskolabezárás miatti elégedetlenség könnyen veszélyeztetheti egy-egy kormánypárti polgármester újraválasztását.
Visszatérő ötlet
A kis létszámú iskolák bezárásának terve különböző formákban, de legalább 7-8 éve visszatérő ötlet, politikai veszélyei miatt eddig nem lépte meg az Orbán-kormány. Azonban nem mindegy, hogyan tálalja azt az intézkedést, ami összességében jelentős számú szavazót nem érint, látványos, de nem lehet érdemi összeget megtakarítani vele.
Az Orbán-kormány eszközként tekint a pedagógusokra, iskolabezárásokra is számítani kellAz iskolabezárások valódi oka a tanárhiány. Az érintett kisiskolákban ugyanis jellemzően most is csak tanítók vannak, szaktanár legfeljebb utazó óraadóként.
A kabinet azzal a magyarázattal próbálhatja tompítani az iskolabezárásokat, hogy bár a gyerekek egy másik intézménybe kell járjanak és összevonnak osztályokat, de egy nagyobb település új iskolájában jobb esélyük van például szakos tanárnál tanulni.
Alsós tanítók már oktathatnak felsősöket, középfokú képzettséggel is lehet valaki óvodapedagógusGulyás Gergely szerint a tanárok béremelésének fő ellensége a baloldal mellett a szakszervezetNincs megállapodás a négy napon belül elrendelt túlmunka ügyében, tömeges perekre készülnek a tanár-szakszervezetek