Magyarország;befektetés;részvény;kamat;infláció;OTP Bank;gazdaságpolitika;befektetési tanácsadó;államkötvények;2024;

Az államkötvény éve jön, de mire figyeljenek a befektetők?

Kockázatokkal teli év vár idén a befektetőkre, ezért az óvatosság indokolt, de a jelenlegi környezetben lehetséges tisztes hozamot elérni, akár a kisbefektetőknek is.

Tavaly makrogazdasági szempontból cudar évet zárt a világ, viszont a befektetők remek hozamokat érhettek el akár a kötvény-, akár a részvénypiacokon. Idén fordul a helyzet: a makrogazdasági kép tisztul – különösen igaz ez a magyar gazdaságra –, viszont befektetői szempontból annyival bonyolultabb kép, hogy nehezebb lesz a tavalyi hozamokat elérni – hangzott el az OTP Bank befektetési szakemberei által tartott sajtótájékoztatón. Az infláció és kamatok az egész világon csökkennek, bár ezen a téren a piacoknak túlzóak a várakozásai, az OTP Bank szakértői szerint a nagy jegybankok az idén a vártnál lassabban fogják kamataikat csökkenteni – mondta Tardos Gergely, az OTP Bank Elemzési Központjának igazgatója. A szakember szerint a forint különösen az év első felében stabil marad, vagyis az euró árfolyama a jelenlegi 380 forint körül szinten ingadozhat, az év második felében – kamatcsökkentésekkel párhuzamosan – várható a forint kismértékű gyengülése, ez 390 forintos eurót jelent.

A viszonylag stabil forintárfolyam miatt a kisbefektetők számára a lakossági államkötvények vásárlását ajánlják. A jelenleg elérhető lakossági államkötvények infláció feletti reálhozamot fizetnek – mondta Sándor Dávid. Az OTP Global Markets vezető befektetési stratégája e mellett a kis- és nagybefektetők figyelmébe ajánlja a régiós részvénypiacokat, amelyek tavalyi jelentős emelkedés ellenére még alulértékeltek. Így kelet-közép európai régió tőzsdéi, ideértve a Budapesti Értéktőzsdét is, ami felülteljesítő lehet idén. A régió részvényei még relatíve olcsóbbak, mint voltak 2008-2009-ben a nagy részvénypiaci összezuhanás után. Persze vannak kockázatok a régióban, lesznek esések a piacon, de aki nincs benne az esésben, az nem lesz benne az emelkedésben sem – idézte a tőzsdei bölcsességet a szakértő. Ezzel együtt mind a profi, mind a kisbefektetők számára a szakértők a kötvényeket ajánlják elsősorban és e mellé az estleges részvényvásárlást. Azoknak a kisbefektetőknek, akik nem akarnak bajlódni a részvény- és kötvényvásárlásokkal, jó megoldás lehet a befektetési alapok befektetési jegyeinek vásárlása. A lényeg a több lábon állás, ami a befektetési alapokon keresztül is megvalósítható, minimális költséggel. Itt is érdemes figyelni a államkötvényekbe fektető alapok felülsúlyozásra  – tették hozzá.

Mivel az OTP szakértői az első félévben a jelenlegi szintekre várják a forint árfolyamát, úgy vélik, hogy a nyaralás miatt nem érdemes előre devizát vásárolni. Jobban jár a befektető, ha befektetni való pénzét magas hozamú lakossági államkötvényekbe fekteti erre az időre, és csak nyáron adja el, és váltja át forintra.

Rekord közelében az OTP-részvények

A Budapesti Értéktőzsdén a OTP részvényei tegnap stabilan 17 200 forinton forogtak, ezzel bankpapír elérte a 2022 februári szinteket, vagyis az ukrajnai háború kitörése előttit. Az OTP ukrán és orosz leánybankkal is rendelkezik, ezek kitettségek miatt a befektetők a háború kirobbanását követő napokban szinte pánikszerűen szabadultak a bankpapírtól. Az időközben kivetett banki különadók, az extraprofitadók is nyomták az árfolyamot, ennek ellenére a bank – mint ahogy az egész bankszaktor – tavaly rekordnyereséget ért el, köszönhetően a magas kamatkörnyezetnek, ráadásul mind az ukrán, mind az orosz operáció profitot termel mára. Az OTP-részvények a történelmi csúcsukat 2021 novemberében érték el 19590 forinton, innen zuhant a részvény ára 7854 forintig 2022 júliusában. Akik akkor vásároltak a részvényből, megduplázhatták befektetésüket. 

A befektetési környezetnek kedvez, hogy a magyar gazdaság idén növekedési pályára áll. Az OTP elemzői szerint a tavalyi visszaesés után 2-2,5 százalékkal nőhet a GDP, felfele mutató kockázatokkal. Az idei növekedést jelentős részben a lakossági fogyasztás helyreállása húzhatja, a beruházások még érdemben nem élénkülnek. A vállalatok kivárnak a beruházásnöveléssel, a jegybanknak és a költségvetésnek kimerültek a forrásai, hogy érdemben támogathassák ezt a folyamatot. A tavalyi 17,6 százalékos infláció után idén 4,3 százalékos lesz az éves áremelkedés. Az infláció csökkenése az első félévben folytatódik, ám a második félévben ez a folyamat megakadhat. Egyrészt, ha a növekvő bérek miatt nő a lakossági fogyasztás, akkor az lehetőséget ad a cégeknek az áremelésekre. Másrészt épp magas, 10 százalék feletti bérkiáramlás költségoldalról a cégeket áremelésre késztetheti. A jegybanki alapkamat jelenleg 10,75 százalék, miközben a decemberi infláció 5,5 százalék volt. Ez alapján bőven van lehetőség kamatcsökkentésre.

Az OTP elemzői szerint ennek ellenére túlzóak a piac kamatcsökkentési várakozásai, az MNB óvatos lesz. Az MNB alelnöke, Virág Barnabás a héten egy konferencián arról beszélt, hogy a jegybank az év közepére 6-7 százalékra csökkenti a kamatát, ennek fényében az OTP decemberre 5,5 százalékos alapkamatra számít – mondta Tardos Gergely. A piac által várt 4,25-4,5 százalékos jegybanki alapkamatot túlzottan optimistának tartják a szakértők.