MSZP;ellenzék;aláírásgyűjtés;

Aláírásgyűjtést indít az MSZP, hogy az ellenzék közösen induljon júniusi európai parlamenti és önkormányzati választáson

A szocialisták 100 ezer szignót várnak. Nem titkolt céljuk nyomást gyakorolni a többi ellenzéki pártra.

Nem igaz, hogy a Fidesz verhetetlen – állította a párt keddi sajtórendezvényén Kunhalmi Ágnes társelnök. Emlékeztetett rá, hogy az MSZP már tavaly ilyenkor kezdeményezte az ellenzéki pártok összefogását, ami azonban azóta sem valósult meg. Pedig – hangsúlyozta – ebben az antidemokratikus, autoriter rendszerben nincs helye az ellenzéki pártok közötti versenynek. Nem szabad kétfrontos harcot folytatni.

Donáth Anna, a Momentum elnöki tisztségének várományosa arról írt a közösségi oldalán, hogy a közeljövőben tárgyalásra hívja a „budapesti ellenzéki győzelemben érdekelt” pártokat. Kunhalmi vekkert készül vinni a találkozóra – közlése szerint már meg is vette –, annak segítségével fog jó reggelt kívánni. A társelnök azt javasolta azoknak a politikusoknak, akik a 2022-es parlamenti választáson közös ellenzéki listán kerültek be az Országgyűlésbe, most azonban elutasítják a közös indulást, hogy adják vissza mandátumukat.

Kunhalmi Ágnes úgy érzi, hogy Karácsony Gergely újbóli főpolgármesterré választása nincs veszélyben, ha viszont az ellenzék szétforgácsolja az erőit, akkor a közgyűlésben akár többséget is szerezhet a Fidesz, és ezzel visszaveheti Budapestet. Ezt nem szabad megkockáztatni. Az EP-választáson – mondta – szintén akkor érhet el jobb eredményt az ellenzék, ha közös listát állít.

Az MSZP ugyanazzal a hat ellenzéki párttal kalkulál, amely 2022-ben is együtt szerepelt. A szocialisták szerint az akkori vereséget nem az összefogás, hanem az összefogás minősége okozta.

Komjáthi Imre, az MSZP másik társelnöke arról számolt be, hogy nemcsak elemzőkre és felmérésekre hagyatkoznak, amikor a közös indulás mellett érvelnek. Országjárásaik során ugyanis mást se hallanak, csak azt a kérdést, hogy miért nincs együttműködés az ellenzéki pártok között. Ha valaki nem hiszi, menjen el vele vidéki helyszínekre, beszélgessen a választókkal. Az MSZP-nek – jegyezte meg – háromszáz helyi szervezete van, „nekünk van hova menni”.

Ha más pártok nem hallgatnak az MSZP-re, akkor a választások éjszakáján csak pislogni fognak, mint a miskolci kocsonyában a béka, és nem értik majd, mi történt 

– fogalmazott Komjáthi. Pillanatnyilag a pártelitek érdeke diktál a többség akarata helyett – jelentette ki. Ha a választók elveszítik a reményt, akkor el fogják zavarni a jelenlegi ellenzéket. Komjáthi Imre reagált arra a felvetésre is, hogy a szocialisták azért szeretnének közös listát, mert önállóan nem érnék el az öt százalékot. Úgy vélte, hogy az MSZP-nek nincs félnivalója: biztosra veszi, hogy a párt külön indulva is mandátumot szerezne.

Tóth Bertalan frakcióvezető azt a Závecz Research által tavaly ősszel készített felmérést ismertette, amely szerint az ellenzéki választók négyötöde közös indulást vár el a demokratikus ellenzék pártjaitól. A kutatás adatai alapján a közösen induló ellenzék az EP-választáson akár 10 mandátumot is megszerezhet a lehetséges 21-ből, míg a Fidesz csak 9-et. Ha viszont külön indulnak, akkor előfordulhat, hogy a demokratikus ellenzék csupán 4-5 mandátumhoz jut, míg a Fidesz 14 képviselőt küldhet az EP-be.

Az MSZP március 15-éig tervezi folytatni az aláírásgyűjtést, amelyhez online formában is lehet csatlakozni.

Értelmetlen színjáték

Immár másfél éve van az Országgyűlés előtt Svédország NATO-csatlakozásának ügye. Orbánék ezzel az értelmetlen színjátékkal felbecsülhetetlen károkat okoztak Magyarországnak, és szégyent hoztak ránk, magyar emberekre – írta közleményében az MSZP. A szocialisták az Országgyűlés rendkívüli ülésének összehívását kezdeményezik, hogy „fogadjuk el végre a svéd NATO-csatlakozásról szóló javaslatot”.