Sokaknak kedvelt turisztikai célpontja a sajátos hegyi életformát és kultúrát őrző lengyelországi Tátra vidéke. A turisták elsősorban Zakopane síterepeit ismerik, de sokan megfordulnak Nowy Targ-ban a régió történelmi fővárosában. Március elején a lengyel mozikban bemutatnak egy filmet, amely állítólag máris aggodalmat kelt a gorálok elkülönült, saját szokások szerint élő közösségében. A Fehér bátorság című alkotás egyszerre ajánlja magát romantikus és izgalmas szerelmesfilmnek, egy zárt közösség belső világát bemutató folklórelemekben gazdag alkotás. Eközben súlyos és vitatott történelmi kérdésről: a nácikkal való helyi kollaborálás történetéről szól.
Eddig sem volt titok, hogy Lengyelország 1939-es legázolása után a dél-lengyelországi gorálok körében sokan együttműködtek a nácikkal. Ezt a Lengyelországban leginkább szégyenkezve elhallgatott történetet formálta filmmé Marcin Koszalka krakkói filmes, operatőr és rendező, aki a forgatókönyvet is jegyzi. A film több mint egy évtizedig készült, s elnyerte az állami filmintézet támogatását. Ehhez szükség volt a Nemzeti Emlékezet Intézet (IPN) bevonására – egyik krakkói szakértőjük részt vett a történet hitelességének ellenőrzésében, de az IPN később elhatárolódott az alkotástól.
A történet egy gorál család két fiának személyes szembenállásán keresztül ábrázolja a hegylakó társadalom előtti háborús választásokat. A fiatalabb fiú, Andrzej szembekerül bátyjával Marcinnal, mert a család az idősebb fiúnak szánja szerelmét Bronkát. Koszalka történetében a fiatalabb fiú, aki tehetséges hegymászó, megismerkedik egy német alpinistával, aki elhiteti vele a górálok germán eredetének legendáját. Andrzej a megszállás után náci kollaboráns lesz, abban a hitben, hogy így képes segíteni közösségét a megmaradásban és létrehozhatják a maguk államocskáját is náci védnökség alatt. Marcin viszont a lengyel ellenálláshoz csatlakozik és egyike lesz az ún. tátrai futároknak, akik a nácik megszállta területekről a fasiszta szlovák állam területén át Magyarországra vitték a földalatti mozgalom üzeneteit, s segítettek sokaknak a menekülésben. Ráadásul az idősebb testvér – aki közben megjárja Auschwitzot is - végül kiegyezik a kommunistákkal.
Szerelmi történet, testvéri vetélkedés, árulás és hazafiság – ez mind megjelenik a filmben, amelyet izgalmassá tesz több merész alpinista jelenet. (A film címe, a Fehér bátorság több jelentéssel bír – egyebek között így nevezték a górálok a hegymászáshoz használt magnéziumport a rendező szerint.) Koszalka több interjújában is elmondta, hogy eredetileg hegymászó filmet akart forgatni, de végül a sztori elcsúszott a történelmi példázat felé.
A film előzetese megtekinthető már, ebben a nácikkal való együttműködés is látható, ami oka lehet egyes helyi politikusok aggodalmainak. Attól tarthatnak, hogy a film megbélyegzi a helyi közösséget. A lengyel hivatalos narratívában ugyanis tabunak számít a nácikkal való kollaboráció, aki ezzel foglalkozik akár vád alá is helyezhető. Érthető a Fehér bátorság körüli inkább politikai, mint filmművészeti várakozás és izgalom, amire mostani lengyelországi feszült légkör csak rátesz.
Gorálok
A múlt század húszas éveiben formálódott az elmélet, amely szerint a hunok elől menekülő gót törzsek a Kárpátok északi völgyeiben települhettek le, s belőlük alakult ki a gorál népesség. Miután a nácik 1939 őszén legázolták Lengyelországot, több helyi vezető felkapta ezt az elméletet, s a megszállóktól kérte különálló státuszuk elismerését. Hans Frank, a krakkói náci főkormányzó támogatta a kezdeményezést. Egyes adatok szerint a gorálok egyharmada fogadta el a lengyelektől eltérő, kedvezőbb státuszt adó G-betűs igazolványokat, s pár százan beléptek a számukra szervezett Goralenvolk Waffen-SS alakulatba is. A fajelméleti alapon történt különválás – vélte a gorál nemzetségfők egy része – túlélést biztosít számukra. A lengyel ellenállás eközben jelen volt a Tátra-vidéken, osztagaik harcoltak a kollaboránsok ellen. Waclaw Krzeptowski helyi parasztpolitikust, akit a nácik Goralenführer címmel vezetőnek neveztek ki, 1945. januárban elfogta és felakasztotta a Honi Hadsereg egy osztaga.