Hivatalos források ugyan még nem erősítették meg, de az amerikai AP hírügynökség kedden egyiptomi forrásokra hivatkozva arról számolt be, hogy a Hamász elutasította azt az izraeli ajánlatot, hogy két hónapra szüneteltessék a harcokat, és a palesztin biztonsági foglyokért cserébe fokozatosan engedjék szabadon az izraeli túszokat. Ugyanezen források szerint a palesztin terrorcsoport azt az izraeli ajánlatot is elutasította, hogy a Hamász vezetői hagyják el Gázát, aminek fejében az izraeli hadsereg csökkenti a harcok intenzitását. A Hamász azt követeli, hogy Izrael ne szüneteltesse, hanem fejezze be a háborút, teljesen vonuljon ki a területről, és engedje meg a gázai lakosoknak, hogy visszatérjenek otthonaikba, csak e feltétel teljesítése után hajlandó tárgyalni a fogolycseréről.
Az utóbbi napokban több sajtóinformáció is napvilágot látott, ugyancsak egyiptomi forrásokból származó értesülések alapján a nemzetközi sajtóban, arról, hogy az eddig is közvetítő szerepet játszó Katar és Egyiptom az Egyesült Államokkal együtt arra törekszik, hogy mielőbb újabb, ezúttal tartós tűzszünet jöjjön létre Izrael és a Hamász között, amelynek során visszanyerhetik szabadságukat az izraeli túszok, ugyanakkor megkezdődnek a palesztin állam létrehozásához vezető tárgyalások. Erre vonatkozóan konkrét tervet terjesztettek elő, amelyet egyelőre mindkét érintett fél elutasított.
Bár a Netanjahu-kormány kitart azon álláspontja mellett, hogy a háborút mindaddig nem fejezik be, míg a kitűzött célt – minden túsz kiszabadulását és a Hamász felszámolását – el nem érik, az izraeli társadalomban is növekedik a türelmetlenség és a nyomás a túszok kiszabadítása érdekében. Így a kéthónapos tűzszüneti és fogolycsere javaslatot is Izrael tette.
A katari külügyminisztérium szóvivője kedden sajtótájékoztatón számolt be arról, hogy "komoly tárgyalásokat" folytatnak a gázai harcok esetleges szüneteltetéséről és a túszok szabadon bocsátását biztosító megállapodásról. Azt állította, hogy mindkét félnek bemutatták elképzeléseiket és mindkét oldalról folyamatosan kapnak válaszokat, ami „önmagában is optimizmusra ad okot", számolt be a The Times of Israel.
Az új izraeli tűzszüneti javaslatok engedékenyebbek a korábbiaknál, ami találgatásokra adott okot, de Ejlon Levy izraeli kormányszóvivő kedden is megerősítette, hogy a háború céljai változatlanok, „nem lesz olyan tűzszünet, amely a túszokat Gázában és a Hamászt hatalmon hagyja".
A háború folytatását és a Hamász felszámolását ígérte az ellenzékiekkel kibővített háborús kabinet is, miután hétfőn este az izraeli hadsereg az eddigi legsúlyosabb veszteségét szenvedte el. Hétfőn 21 tartalékos esett el az izraeli-gázai határ közelében, amikor egy biztosított ütközőzóna kiépítési terve részeként Hamász-telephelyeket semmisítettek meg. A terrorcsoport egy RPG-t lőtt ki a már aláaknázott épületre, amelyben bent voltak a katonák, valamint az azt biztosító tankra is. Ezzel már 219-re emelkedett az október 27-én kezdődött gázai szárazföldi hadműveletben elhunyt katonák száma, ami példátlan veszteség az IDF történetében.