tisztújítás;Momentum Mozgalom;Donáth Anna;Tompos Márton;

2024-01-30 14:06:00

Tompos Márton lett a Momentum új alelnöke

A párt alapszabálya szerint Donáth Anna vasárnap megválasztott elnök nevezhette ki helyettesét az elnökség tagjai közül. Újdonság, hogy bevezették a nemi kvótát, azaz az elnökségben és választási listáikon 30 százalékban nőknek kell szerepelnie.

Tompos Márton mától a Momentum alelnöke, hogy ebben a pozíciójában is segítse a párt országos építkezését – jelentette be kedden Facebook-oldalán Donáth Anna, akit az ellenzéki párt vasárnapi tisztújító küldöttgyűlésén egyedüli jelöltként választottak elnökké. A jelenleg EP-képviselő szerint ugyanis Magyarországon csak akkor lesz változás – indokolta a szervezésben az elmúlt időszakban jeleskedő alalenök új pozícióját –, ha helyben is alternatívát tudnak kínálni az állampárttal szemben.

A bejegyzés szerint Tompos Márton, aki országgyűlési képviselőként a frakcióvezető-helyettesi és a szóvivői posztot is betöltött eddig, korábban feltárta a zalai illegális gumilerakatokat, leleplezte a Kínai Kommunista Párt által működtetett magyarországi rendőrőrsöket, és többedmagával aggregátorokat vitt Kárpátaljára a háborútól szenvedő helyi magyaroknak. – Szerintem csak így éri meg politizálni ebben a rendszerben: hogy folyamatosan példát mutatunk a hosszú távú helyi építkezésből és a hatalom által eltussolt ügyek feltárásából az egész ellenzéknek – tette hozzá Donáth Anna.

A Momentum Mozgalom alapszabálya szerint egyébként az alelnököt nem a küldöttgyűlésnek, de még csak nem is az elnökségnek kellett megválasztania, személyét ugyanis a mindenkori pártelnök nevezi ki az elnökség tagjai közül. A vasárnap megválasztott új elnökség tagja még Donáth Annán és Tompos Mártonon kívül: Bedő Dávid, Cseh Katalin, Hajnal Miklós, Orosz Anna és Soproni Tamás.

A párt honlapján olvasható újdonság még, hogy a  Momentum január 28-i küldöttgyűlésén nagy többséggel elfogadta, hogy a párt országos elnökségében és a párt saját listáin 2026-tól nemi kvótát alkalmaz a tisztújítások és listaállítások esetén. Így mind a párt elnöksége, mind a listaállítások esetében a pozíciók 30 százalékát biztosítják a kisebbségben lévő nem, jelen állapot szerint a nők számára. Továbbá a pártlisták esetén úgynevezett cipzárelvet alkalmaznak, azaz két azonos nemű jelöltet mindig egy ellentétes neműnek kell követnie.