korrupció;Oroszország;Magyarország;Izrael;Transparency International;Katar;Türk Tanács;Belarusz;

Magyarország már a EU legkorruptabb állama lett, de Orbán Viktor új barátainál jellemzően még rosszabb a helyzet

Még dolgozni kell, hogy a Türk Államok Szervezetlének sereghajtói szintjéig süllyedjünk.

Bár Magyarország a Transparency International jelentése szerint immár második éve az Európai Unió legkorruptabb tagországa, az Orbán-kormány új kapcsolati körében - például a Türk Államok Szervezetlében - egészen tisztának számít. A hvg.hu cikke szerint létezik olyan türk ország, ahol nem burjánzik olyan nagyon a korrupció, de azért általában igen.

A Transparency International korrupcióérzékelési indexe 0-100-as skálán értékeli az egyes államokat, ahol a 0 az abszolút korrupt, a 100 a tökéletesen tiszta. Meglepő lehet, de ezen a mutatón 68 pontot ért el az Egyesült Arab Emírségek és 58-at Katar. A meglepettséget az okozhatja, hogy ezeknek az országoknak nagyon rossz a híre, de elsősorban nem a korrupció, hanem az emberi jogok semmibevétele miatt. Ezt a Transparency International indexe nem mérte, ahogy azt sem, hány nyugati döntéshozó jóindulatát vásárolja meg az adott állam úgy, mint a katari futball-világbajnokság esetében. Szintén meglepetést okozhat Izrael 62 pontja, az ország ugyanis a jelenlegi palesztin-izraeli háború előtt éveken keresztül a politikusok, főként Benjamin Netanjahu miniszterelnök korrupciógyanús ügyeitől volt hangos, valamint attól, hogy az ott hatalmon lévő radikális jobboldal miként próbálja ellehetetleníteni ezeknek az ügyeknek a vizsgálatát.

A skálán Magyarország egyébként szégyenteljes, 42 pontot szerzett – ez megegyezik a Kína és Bahrein esetében megítélt értékkel –, Orbán Viktor több új barátja azonban ennél is rosszabb teljesítményt produkált: Szerbia 36 pontra esett vissza, mivel az autoriter belgrádi kormány jelentősen megnehezíti az átláthatóságot, a bíróságokat pedig foglyul ejtette a politika, ezért a politikusok és más közfeladatot ellátó emberek semmilyen szankcióval nem szembesülnek, ha visszaélnek a hatalmukkal.

Törökország mutatója 34-re esett vissza, miután az elmúlt években az Erdogan-rezsim kiiktatott szinte minden szervezetet és törvényt, amely ellensúlyt képezhetne a kormányzati korrupcióval szemben. A törvények gyengék és azokat sem tartják be érdemben. Belarusz 37 pontot szerzett, a putyini Oroszország pedig mindössze 26-ot, ezzel pedig az, hogy Európa legkorruptabb országának számít-e, kizárólag attól függ, hogy a még rosszabb, 23 pontos teljesítményt produkáló Azerbajdzsánt melyik kontinens részének tartjuk. Az Aliyev-kormány arra használja fel a túlhatalmát és az ország gazdasági erőforrásait, hogy az ellenzéket elnyomja, a bíróságokban az oroszok sem bíznak meg, a korrupció pedig átszövi az országot - indokolt a Transparency International.

Ami a Türk Államok Szervezetének eddig nem említett országait illeti: Kazahsztán 39 pontot szerzett, Üzbegisztán 33-at, Kirgizisztán 26-ot, Türkmenisztán pedig 18-at. Utóbbi, Észak-Korea után a világ második legkeményebb diktatúrája  Transparency International szerint itt meg sem próbálja gátolni a korrupciót a hatalom egyetlen szintjén sem.