Nem gyakran olvashatunk a híradásokban újszülöttgyilkosságokról, azonban ezek az esetek mindig megrázóak és felkavaróak. Legutóbb január 30-án, kedden hajnalban érkezett bejelentés a rendőrségre, hogy egy 15 éves lány egy pécsi ingatlanban titokban megszülte a gyermekét, majd a csecsemő meghalt. A rendőrség közlése szerint a jelenlegi adatok alapján a gyermek élve született, és felmerült a gyanú, hogy halálát idegenkezűség okozta, ezért a lányt előállították, emberölés bűntett elkövetése miatt gyanúsítottként hallgatták ki, majd őrizetbe vették, és kezdeményezték a letartóztatását. Az ügyben az eljárást szakértők bevonásával folytatja a Baranya Vármegyei Rendőr-főkapitányság. Eddig a száraz tények.
De hol voltak a szülők? A pedagógusok? Hiszen egy 15 éves lány még bőven tanköteles korú. Nap mint nap találkoznia kellett nemcsak a családjával, hanem az iskolatársaival és a tanáraival is. Hogyan fordulhatott elő, hogy senkinek nem tűnt fel a terhessége? És vajon miért nem mert segítséget kérni a kamaszlány? Kérdések özöne merül fel minden ilyen tragikus eset kapcsán, amelyekre talán sosem kapunk választ.
Lapunknak korábban Husz Ildikó demográfus, szociológus, a Társadalomtudományi Intézet főmunkatársa és a Budapesti Corvinus Egyetem oktatója azt nyilatkozta: Magyarországon továbbra is lesújtóak a tinédzserkori gyermekszülés statisztikái. Itthon ezer tinédzser lány közül évente körülbelül tizenhétnek születik gyermeke, miközben az uniós átlag hét körüli.
– Minden ilyen eseménynek van előzménye, amit nagyon komolyan számba kell venni ahhoz, hogy minimális megértést tudjunk a témával kapcsolatban tanúsítani – hívta fel a figyelmet Dúró Zsuzsanna gyermekpszichológus. - Egy 15 éves lány kamaszkorban van, ennek pedig az életkori sajátossága, hogy a hormonális változások okán rendkívül labilis lesz az idegrendszer. Ez befolyásolja a viselkedést, a magatartást, a társakhoz és a saját magához fűződő viszonyát. Ebből adódóan ha bármilyen lelki krízisen megy keresztül, a befolyásoló hatás másképp érvényesül, mint egyéb életkorokban.
A család mindannyiunk számára az elsődleges szocializációs tér, és sajnos napjainkban megfigyelhető, hogy sok családban elengedik a kamasz kezét, mondván, ő már nagy, tud magára vigyázni. Azonban ez a felületes szabadság könnyen szabadossággá válhat – figyelmeztetett a szakember. Nem mehetünk el szó nélkül amellett a tény mellett sem, hogy miközben az akceleráció felgyorsult, a lányok gyakran már 10 éves koruk körül elkezdenek menstruálni, azaz biológiailag érettek, és sok kiskamasz, 12-13 éves lány szinte felnőtt nőnek néz ki – esetleg festi a körmét, a haját, műszempillát visel, feltűnően öltözködik –, mentálisan, szellemileg azonban mégis csak gyerekek. Nem rendelkeznek olyan belátási képességgel, bölcsességgel, élettapasztalattal, mint egy felnőtt, nincsenek tisztában a tetteik súlyával, következményeivel, így belekerülhetnek olyan élethelyzetbe, amit ők sem kívánnak.
A gyermekpszichológus szerint ilyen esetekben igenis felmerül a család, az iskola, a társadalom felelőssége. A pécsi eset jól mutatja, mindenki homokba dugta a fejét, nem vették észre a terhességet, alighanem elintézték annyival, hogy meghízott a kislány, aki így magára hagyva vitte végig a kilenc hónapot, nagy valószínűséggel nem vett részt orvosi vizsgálatokon sem. A szülésnél azután úgy érezhette, hogy szó szerint megszabadult a tehertől, amit hosszú ideig hurcolt a testében – de a lelkében is. A szülés egyébként is beszűkült tudatállapotot okozhat, nemcsak egy kamasz, de egy felnőtt nő esetében is. Még ha valaki akarta is a babát, elutasíthatja őt. Ha pedig eleve nem is akarta a gyereket, akkor igyekezett az egészet meg nem történtté tenni. Beszűkült tudatállapotban ez egy ösztönvezérelt cselekedet, egy elhárító mechanizmus - magyarázza a szakember.
A kamaszok veszélyeztetett életkorban vannak, nagyon fontos lenne, hogy érdemi beszélgetéseket folytassanak a pedagógusok, szülők egymással és a kamaszokkal egyaránt. Ez a fajta figyelmetlenség a leggazdagabb rétegbe tartozó családoknál is előfordul. Anyuka, apuka önkifejez, a gyerek meg nő, mint a dudva. Nincsenek közös élmények, és a kamasz egyedül marad a gondolataival, a problémáival - mondta Dúró Zsuzsanna.
14 évnél fiatalabb (vagyis cselekvőképtelen) kiskorú terhességmegszakításra vonatkozó kérelmét a kiskorú törvényes képviselője (a szülő vagy a gyám) nyújthatja be. A 14. életévét betöltött (azaz korlátozottan cselekvőképes) kiskorú maga is kérelmezheti a terhességmegszakítást, azonban ahhoz, hogy ez jogilag érvényes legyen, szükséges a törvényes képviselője (a szülő vagy a gyám) tudomásulvétele. A gyakorlatban ez egy aláírást jelent. A törvényes képviselőnek nem kell részt vennie a kiskorúval a tanácsadáson, a kérőlapot a tanácsadást követően is aláírhatja.