Januárban még tovább csökkent az álláskeresők, vagyis a munkanélküliek száma – ezzel a címmel adott ki közleményt Czomba Sándor a Nemzetgazdasági Minisztérium munkaügyért felelős államtitkára a Nemzeti Foglalkoztatási Szolgálat (NFSZ) adatira hivatkozva.
A közlemény címe megtévesztő, ugyanis az NFSZ januári adataiból épp az derül ki, hogy az előző hónaphoz képest 3,5 százalékkal 233 ezer főre nőtt az álláskeresők száma. Meglepő is lenne, ha épp januárban nőtt volna a foglalkoztatás, ugyanis az év első hónapjában rendszerint beszűkülnek az idénymunkák, ráadásul a magyar gazdaság sincs abban a kirobbanó állapotban, amely indokolná az alkalmazottak számának növekedését. Az összehasonlításhoz megfelelő bázist választva az NGM közleményének megfelelően, valóban nőtt a foglalkoztatás: 2010-hez képest például több mint 400 ezerrel csökkent a regisztrált álláskeresők száma, tavaly januárhoz viszonyítva pedig közel 11 ezres a mérséklődés – derül ki az államtitkár közleményéből.
Az NFSZ januári folyamatokról készült értékeléséből az derül ki, hogy az álláskeresők száma 2023 januárjához képest 4,4 százalékkal csökkent, a decemberhez viszonyítva pedig 3,5 százalékkal nőtt. Januárban összesen 29,3 ezer álláskereső kérte nyilvántartásba vételét, amelyből az első alkalommal regisztrálók aránya 11,1 százalékot tett ki. Az új álláskeresők száma az előző év azonos időszakához képest 19,5 százalékkal nőtt.
A munkanélküliek 40,1 százaléka csak általános iskolai végzettséggel rendelkezett, a középiskolai végzettségűek voltak a legtöbben: ők adták az álláskeresők 50,4 százalékát. A közel 233 ezer álláskeresőből mindössze 133,7 ezer fő volt jogosult valamilyen pénzbeli ellátásra, akinek 62,7 százaléka álláskeresési ellátásban, 37,3 százaléka pedig szociális jellegű támogatásban részesült. Az álláskeresők 42,6 százaléka semmilyen pénzbeli támogatást nem kapott. Az ok, hogy az Orbán kormány a korábbi kilenc hónapról 3 hónapra rövidítette a munkanélküli ellátás idejét. Ezért jutnak viszonylag kevesen munkanélküliségi ellátáshoz, még akkor is ha több évtizeden keresztül fizették az ellátás alapjául szolgáló járulékot. A tartósan, egy éven túl nyilvántartásban lévő álláskeresők száma 5,1 százalékkal csökkent tavaly januárhoz képest: a 80,5 ezer tartós álláskereső az összes álláskeresőhöz viszonyítva 34,6 százalékos aránnyal szerepelt 2024. januárban.