oktatás;Magyarország;egyeztetés;elutasítás;béremelés;Belügyminisztérium;

Tanári fizetések: Minden szakmai javaslatot elutasított a Pintér-féle belügy, azt is, hogy a bérek az inflációval együtt nőjenek

A szaktárca szerint az, hogy a gyakornoknál eggyel magasabb szinten lévő pedagógusok alapfizetése ne csak tíz-, hanem százezer forinttal legyen magasabb, nem illeszkedik a kormányzati politikába.

A Népszava többszöri megkeresésére a Belügyminisztérium (BM) közzétette a pedagógusi béremelés koncepciójának társadalmi egyeztetése során beérkezett szakmai javaslatok, észrevételek összefoglalóját, amelyből kiderült, a dokumentumban feltüntetett 25 javaslat mindegyikét elutasították.

A koncepciót 2023. december 29-én bocsátották társadalmi vitára, melynek határideje idén január 6-án járt le. A pedagógusok béremeléséről szóló kormányrendelet, melynek alapját a koncepció adta, január 18-án jelent meg.

A javaslatokat, észrevételeket beküldők között voltak civil szakmai szervezetek, a pedagógus érdekképviseletek, önkormányzatok, magánszemélyek, de megtalálhatók köztük a kormány által létrehozott Nemzeti Pedagógus Kar, a Magyarországi Református Egyház és a Kisvárdai Tankerületi Központ is.

A BM nem sokat gondolkodott az elutasítások indoklásán, az összefoglalóban mindössze 4-5 különböző szakmai-jogi indoklás váltakozik. 

Például az a javaslat, hogy a béremelés a nem pedagógus végzettségű iskolai dolgozókra is vonatkozzon, a tárca szerint ellentétes a jogszabály céljával. Azt, hogy a pályakezdő gyakornokok és a Pedagógus I. fokozatba tartozók bérminimuma között ne csak bruttó 10 ezer forint, hanem legalább 100 ezer forint különbség legyen (ezt a Pedagóguskar és a Kisvárdai Tankerületi Központ is javasolta) azért nem találták elfogadhatónak, mert „nem illeszkedik a kormányzati politikába”, ahogy az sem, hogy legyenek jogi garanciák a béremelés pénzügyi fedezetére.

Az a javaslat, miszerint az iskolaigazgatóknak is lehetne beleszólásuk a pedagógusbérek meghatározásába, azért került elutasításra, mert az túlmutat a szabályozás keretein - csakúgy, mint az a javaslat, hogy a további évekre tervezett emelés függjön az inflációtól. Magánszemélyek egy csoportja jelezte, hogy a koncepció egészével nem érten egyet, a BM ezt például azzal hárította, hogy a tervezet a kormány döntését hajtja végre. Néhány javaslatot pedig szükségtelennek tartottak a jelenlegi jogi környezetben.

A véleményezők között volt a Pedagógusok Szakszervezete is, amelynek elnöke, Totyik Tamás lapunknak azt mondta: az Orbán-kormány puszta formalitássá silányította a társadalmi egyeztetést, ennek ellenére szomorú, hogy a szaktárca semmilyen külső véleményt nem volt hajlandó befogadni, még a tankerületi vagy egyházi javaslatokat sem. De azt is megdöbbentőnek tartja, hogy a 60 tankerületi központból mindössze egy vette a fáradságot, hogy véleményezze a koncepciót.

4

mindössze ennyi tankerületi központ véleményezett, miközben összesen 60 van

CIRKUSZ

Totyik Tamás: a kormány puszta formalitássá silányította a társadalmi egyeztetést

bubi