Egy mai igazolványtartó már szinte kizárólag plasztikkártyákat tartalmaz: különböző azonosító és bankkártyák, pontgyűjtő és hűségkártyák, ajtónyitók, tagsági kártyák sorakoznak a tárcánkban. Magyarországon legalább 150 millió plasztiklapocskát hordozunk magunkkal, és mivel ezek nem örök életűek, elhasználódásuk után a környezetet szennyezik.
A legfontosabbak a személyazonosító kártyák, ide nagyjából a forgalomban lévő plasztikkártyák mintegy tizede tartozik – tájékoztatta lapunkat a Belügyminisztérium. 2023. december 31-én 4 491 053 plasztikkártya típusú vezetői engedély, kártya formátumú személyazonosító okmányból pedig 8 995 479 volt forgalomban. Szintén plasztikkártya típusú a lakcímet igazoló hatósági igazolvány. Mint a tárca közölte, lejártukkor és újra cseréléskor ezek az okmányok a kormányablakban történő ügyintézés során a jogszabályban előírt módon megsemmisítésre kerülnek, így nem kerülnek a kukába. A lejárt útlevelekre is igaz, hogy az új okmány igénylésekor azokat le kell adni a kormányablakban. A védettségi igazolványként korábban használatban lévő plasztikkártyák érvényességét jogszabály határozta meg. A lejárt, érvényüket vesztett kártyák kezelésére vonatkozóan azonban nincs előírás.
Személyazonosításra nem alkalmasak, ugyanakkor személyes adatokat tartalmaznak a diák- és a pedagógusigazolványok. A közreműködő intézmény köteles haladéktalanul bevonni az oktatási igazolványt, amennyiben az igazolványra való jogosultság megszűnik, illetve az igazolvány érvényességi idejének végén. A közreműködő intézmény köteles a bevont igazolványt 30 napon belül megsemmisíteni és a megsemmisítésről készített jegyzőkönyvet megőrizni. Ily módon ezek az igazolványok sem kerülhetnek illetéktelenek kezébe.
Pedagógusigazolványból 170 ezer darab készült, és 2023 végén csaknem 1,3 millió diákigazolvány volt forgalomban. Szintén plasztikkártya a közgyógyellátási igazolvány, ebből 2023 decemberében mintegy 280 ezer darab volt a jogosultak birtokában.
A fizetési kártyák száma 2023-ban meghaladta a 10 milliót az MNB tájékoztatása szerint. Azonban a fizikai kártyákat már egyre többen nem veszik igénybe, folyamatosan terjed a mobiltárcás megoldások használata, csak tavaly az utolsó negyedévben több mint 300 ezerrel, 14,1 százalékkal nőtt a mobiltárcába regisztrált fizetési kártyák száma. Ezzel a negyedév során már összesen több mint 100 millió vásárlási tranzakciót bonyolítottak le, ami az összes fizetési kártyás vásárlás 22,3 százaléka volt. A lejárt bankkártyák többsége sajnos a szemétben végzi, a bankok nem foglalkoznak a visszagyűjtésükkel, ami nem kifejezetten környezetbarát megoldás. Bár elvileg a lejárt kártya chipje már nem használható, azért a biztonság kedvéért internetes oldalak azt ajánlják, hogy mielőtt kidobjuk a kártyát, egy erős ollóval vágjuk ketté, vagy tegyük be egy iratmegsemmisítőbe, illetve egy erős mágnessel hatástalanítsuk a mágnescsíkot.
Főleg a fiatalokra egyre inkább jellemző, hogy már nem akarnak plasztikkártyákat használni, hanem mindent érintéssel, online oldanak meg – mondta lapunknak Szűcs János, a Plasztikgyár ügyvezetője. Ennek ellenére természetesen még mindig rengeteg kártyát készítenek ők is, havonta nagyságrendileg egymilliót, de néhány évvel ezelőtt elindultak egy olyan irányba, amerre hazánkban még nem sokan: újrahasznosított anyagú kártyákat is kínálnak a megrendelőknek. Ezek a kis lapocskák már kivétel nélkül lebomló anyagból készülnek, de az ötféle alapanyag között vannak olyanok is, amelyek komposztálhatók vagy elégethetőek. Különösen a nemzetközi multicégekre jellemző, hogy ezeket az alapanyagokat választják a környezetszennyező műanyag helyett – tette hozzá az ügyvezető. Azt is megtudtuk, hogy egyre népszerűbbek az NFC chippel ellátott kártyák, például a digitális névjegykártya, ha ezt odaérintjük a telefonhoz, átmegy az összes adat, így nem kell papírlapokat osztogatnunk, majd a másik embernek kézzel bepötyögni az adatainkat a készülékébe. Emellett megjelentek a CD-k, DVD-k kiváltására a letöltőkártyák, amelyek segítségével a felhőben tárolt tartalmakhoz lehet hozzájutni könnyedén. Sok hazai előadónak már ilyen formában elérhető az albuma.