Izrael;Hamász;Gáza;tűzszünet;

Joáv Gallant és Beni Ganz több kérdésben szembemegy Netanjahuval

- Zsákutcában a kairói tűzszüneti tárgyalások

A fokozódó nemzetközi nyomás és az előzetes optimista híradások dacára nincs előrelépés az Izrael és a Hamász közötti kairói tűzszüneti tárgyalásokban. 

Vasárnap este Kamala Harris amerikai alelnök szokatlanul kemény bírálatot megfogalmazva az izraeli kormány felé, azonnali tűzszünetre szólította fel a feleket, „tekintettel a gázai szenvedés óriási mértékére”. Az alelnök a gázai övezetbe irányuló segélyek növelését kérte az izraeli kormánytól, hangsúlyozva, hogy a körülmények embertelenek, ”ami cselekvésre szólít fel a humanizmus nevében”. Harris azt is leszögezte, hogy ha a Hamász tűzszünetet akar, el kell fogadnia a kairói tárgyalások alapját képező tervezetet. 

Az egyiptomi közvetítők is bizakodóan nyilatkoztak hét végén a tárgyalások előmenetelét illetően, ám hétfőre kiderült, hogy jelen állás szerint a március 10-én kezdődő muszlim szent hónap, a ramadán, aligha hozza el a fegyvernyugvást. Izrael nem küld tárgyalódelegációt Kairóba, mert a Hamász továbbra sem hajlandó kiadni az életben lévő túszok névsorát, a terrorszervezet pedig amellett, hogy ragaszkodik eredeti álláspontjához és csak az izraeli hadsereg teljes kivonulása után hajlandó tárgyalni a túszokról, hétfőn – vélhetően a nemzetközi nyomás hatására – beismerte, még akkor sem tudná teljesíteni az izraeli kérést ha akarná, ugyanis számára sem ismert minden túsz sorsa. (A Hamász mellett az iszlám Dzsihád terrorszervezet és magánemberek fogságában is vannak izraeliek). Ha a ramadán alatt is folytatódnak a harcok és nő a palesztin áldozatok száma, az még inkább Izrael ellen hangolja a nemzetközi közvéleményt.

A kairói tárgyalásokhoz való viszonyulás tovább mélyítette az izraeli hadikabineten belüli ellentéteket is. Az ellenzéki vezér volt vezérkari főnök és védelmi miniszter, Beni Ganz nem támogatja azt, hogy Netanjahu a foglyok teljes listájának átadásához köti a tárgyalásokat. Az ellentét mértékét jelzi, hogy Ganz vasárnap Washingtonba utazott, ahol hétfőn Kamala Harrisszal, Antony Blinken külügyminiszterrel és más magasrangú tisztségviselőkkel is. Izraeli sajtójelentések szerint Netanjahu  megtagadta Ganz útjának finanszírozását és arra utasította Izrael washingtoni nagykövetét, hogy ne segítsen Ganznak a találkozók leszervezésében.

De a Netanjahu és védelmi minisztere, Joáv Gallant között is kiéleződött a feszültség. Gallant az ultraortodoxok besorozását sürgeti, álláspontja szerint a háború körülményei között Izrael nem tarthatja fenn mentességüket. A vallási pártok által támogatott Netanjahu azonban ezt elutasítja, habár a társadalom nagy többsége is a védelmi miniszter álláspontját osztja. 

Mindössze egy nagyjából a kijevi régiónak megfelelő területet jelölt Ukrajnának, az ország többi részét Oroszország, Lengyelország, Románia és Magyarország között osztotta fel.