Ha hajszálnyival is februárban tovább csökkent az infláció, a KSH mérése szerint februárban a fogyasztói árak 3,7 százalékkal voltak magasabbak, mint egy évvel korábban. A nyugdíjasok árindexe 3,6 százalék volt. Januárban 3,8 százalék volt a visszatekintő árindex – vagyis a mutató 0,1 százalékponttal mérséklődött. Ennek ellenére az előző hónaphoz mérten 0,7 százalékkal nőttek az árak, megismételve a januári adatot. Az elemzők a fő mutatóban már most emelkedést vártak, így az adat meglepetést jelent.
Januárhoz képest az árak tehát 0,7 százalékkal emelkedtek - ebből messze kiemelkedik a járműüzemanyagok 6,7 százalékos drágulása.
A benzin és a gázolaj ára februárban is felfele araszolt – de az emelés nagyobb része még januárban utolsó napjaiban következett be, ekkor érvényesítették a kutak a kormány jövedéki adóemelését – akkor viszont még nem került be a statisztikákba.
Az élelmiszerek átlagosan 0,2 százalékkal drágultak: ezen belül az idényáras élelmiszerek (burgonya, friss zöldség, friss hazai és déli gyümölcs) 1,1; a csokoládé és kakaó 1,5; az alkoholmentes üdítőitalok 1,1; a büféáruk 0,7; a péksütemények 0,6; a kenyér 0,5 fél százalékkal került többe, mint az előző hónapban. Ezzel szemben a cukor 3,4; a kávé 2,0; a tojás 1,5; a baromfihús 1,3; a vaj és vajkrém, illetve a sertéshús 1,2–1,2; a tejtermékek pedig 1,1 százalékkal lettek olcsóbbak. A háztartási energia 0,6 százalékkal drágult, ezen belül a vezetékes gázért 1,7 százalékkal többet, a tűzifáért 2,2 százalékkal kevesebbet kellett fizetni. (Valójában nem volt földgáz-áremelkedés, hanem szuper-enyhe februárban a tavalyinál több lakossági fogyasztó csúszhatott az átlagfogyasztás fölé, amit a KSH áremelkedésnek mért, teljesen tévesen.)
Egy év alatt az árak 3,7 százalékkal nőttek, ezen belül az élelmiszerek ára 2,2 százalékkal lett magasabb, ezen belül leginkább a cukoré (32,8%), a csokoládé és kakaóé (14,4%), az alkoholmentes üdítőitaloké (12,7%), a büféáruké (12,2%), valamint a sertéshúsé (9,4%). A termékcsoporton belül a liszt ára 19,6; a tojásé 19,1; a sajté 15,6; a vaj és vajkrémé 15,3; a száraztésztáé 13,4; a tejé 11,2 százalékkal csökkent. A háztartási energia 9,0 százalékkal olcsóbb lett, ezen belül a vezetékes gázért 19,3, az elektromos energiáért 3,3, a tűzifáért 1,9 százalékkal kellett kevesebbet fizetni. (A tűzifát leszámítva ezek sem lettek olcsóbbak, csak a KSH módszertana miatt mértek árcsökkenést, ami lefele húzta az inflációs mutatót.) A szolgáltatások ára 10,0 százalékkal nőtt, a szeszes italok, dohányáruk 5,3 százalékkal drágultak, a tartós fogyasztási cikkekért 2 százalékkal kellet kevesebbet fizetni, mint egy évvel korábban – így ezek árcsökkenése csökkentette az infláció.