Látványosan omlott össze hétfőn II. Erzsébet legendás alapelve, a "Never complain, never explain!", Soha ne panaszkodj, soha ne magyarázkodj. Az udvar iratlan törvényét Katalin walesi hercegné szegte meg egy nappal azután, hogy hivatalos közösségi csatornáján, a Kensington Palace-en keresztül közzétett egy, az anyák napja alkalmából készült családi fotót. A képet Vilmos készítette feleségéről és három gyermekükről. (Angliában a nap nagyböjt negyedik vasárnapjára esik, idén március 10.)
A fényképpel kapcsolatban már vasárnap délután elindultak a találgatások, hogy az furcsaságokat tartalmaz. A külföldi tudósítók WhatsApp csoportja például több tucat bejegyzésben kommentálta, milyen természetellenesen tartja kezeit Sarolta, milyen rövidnek látszik Katalin teste a fejéhez képest, vagy miért látszik aszimmetrikusnak a hercegné arca. (lásd keretes írás) Értelemszerűen szakértők is felfigyeltek a furcsaságokra. Vasárnap estére a legnevesebb hír- és fotóügynökségek, a Getty Images, a Reuters, az AP vonta vissza a fotót, hétfő délelőtt pedig PA Media, a nagy brit országos és regionális lapok tulajdonában lévő vállalkozás is követte őket. (A vezető fotóügynökségek és hírszervezetek szigorú irányelveket követnek a manipulált fényképek használatára, és csak akkor teszi közzé ezeket, ha magyarázatot kapnak arra, hogy a képet hogyan és miért változtatták meg az eredetihez képest.) Utolsóként a Kensington Palota adta meg magát és tüntette el a kényelmetlenné vált bizonyítékot, hozzátéve, hogy nincs szó az eredeti, manipulálatlan felvétel újramegjelentetéséről. Hétfő délelőtt a walesi hercegné közleményben "kért bocsánatot a kialakult félreértés miatt". Bevallotta, hogy "mint oly sok amatőr fotós, ő is kísérletezik néha a képek szerkesztésével".
Amint az előre borítékolható volt, az eset kapcsán megszólalt a monarchiaellenes Republic mozgalom vezetője is. Graham Smith "megdöbbentőnek" nevezte a trónörökös által készített fotóval való bütykölést. A társadalom "szándékos megtévesztésére tett kísérletet" látta benne, hozzátéve, hogy "ilyen viselkedést ,,Szovjet-Oroszországtól", nem a modern Nagy-Britanniától vár el az ember. A monarchia mindig hajlott a manipulálásra és imázsa gondos kezelésére, de eddig tartózkodott attól, hogy meghamisítson egy fotót a világhálós összeesküvési elméletek elhallgattatása érdekében. Ez már szégyenletes!" (Január óta semmilyen információ nem került nyilvánosságra, sőt nem is szivárgott ki Katalin hogylétéről, a közösségi csatornákon vad feltételezések láttak napvilágot.)
A Kensington Palota valóban saját dugába dőlt, hiszen korábban, amikor a nép egyrészt több hihető információt sürgetett Katalin állapotáról, illetve kifogásolta Vilmos visszafogott udvari kötelezettségvállalását, azt hajtogatta, hogy a trónörökös "a munkájára, és nem a szociális médiára koncentrál". Most pedig éppen az ellenkezője történt, egy közösségi csatornán keresztül igyekezett csillapítani a kritikákat. Nem jön ki jól a monarchia egy friss közvélemény-kutatásból sem, amely megállapította, hogy a lakosság 54 százaléka szerint a királyi család nem tájékoztat nyíltan az életéről, illetve 48 százalékának csak csekély fogalma van arról, mi történik az udvaron belül.
Manipuláció
A Vilmos herceg által készített képen szakértők legalább 16 manipuláció nyomát fedezték fel. Patrick Whitty, a NYT fotósa úgy gondolja, Vilmos a csúcskategóriás, félmillió forintba kerülő Google Pixel 8-as telefonját használta és a Best Take MI alapú képjavító szoftvert, ami arra való, hogy egy képen mindenki mosolyogjon, nyitva legyen a szeme és hasonlók. A végeredmény azonban gyakran elmósódott részleteket eredményez. Mások felületes számítógépes utómunkálatokra gyanakszanak Photoshop vagy Topaz programokkal. Az angol újságnak, a MailOnline-nek egy fotós, Katie Mortimore azonban elmondta, abban biztos lehet mindenki, hogy Kate és a gyerekek leültek, beálltak a fotóhoz, de az a “tökéletes” végeredmény érdekében alaposan manipulálva lett. Mások szerint azonban az, hogy Charlotte bal keze nincs egy vonalban kardigánja ujjával (MandzsettaGate), az egész kép autenticitásával kapcsolatban vet fel kérdéseket. Mortimore szerint az nem világos, két képből született-e a közzétett fotó, vagy részekből lett összeállítva. Szerinte lehet, hogy a műtét miatti fájdalmak következtében Kate nem tudta körülölelni gyerekeit.
Arról, hogy az MI még nem tudna ilyen képet a semmiből generálni, könnyen meggyőződhetünk, ha utasítást adunk valamelyik programnak, készítsen képet Kate Middletonról és gyerekeiről. Az eredményként kapott képek láthatólag nélkülözik a realisztikus fényképszerűséget, amellett, hogy az MI nem képes eltalálni a gyerekek korát, nemét és számát, még akkor sem, ha beírjuk nevüket, és kifejezetten 2024 márciusában készült fotót kérünk.