A politikus az X-en azt írta: csak akkor lehetne kormányfő, ha a leendő koalíció minden pártja támogatná, de erről nincs szó.
Mindez azonban nem jelenti azt, hogy Wildersnek nem is lesz szerepe egy következő kormányban. Sőt, azon munkálkodik, hogy egy új kabinet az ő keze nyomát viselje. Világossá tette, a tartalom fontosabb számára, mint a személyes ambíciók, tehát olyan programot kell képviselnie a következő kormánynak, mint amilyet ő képzel el. "Kevesebb bevándorlást" és "kevesebb menedékkérőt" akar. Ehhez pedig jobboldali konzervatív kabinetre van szüksége. Az iszlámmal szembeni radikális álláspontját már korábban kénytelen volt feladni, egyrészt azért, mert ez összeegyeztethetetlen az alkotmánnyal, másrészt mert így végképp nem lett volna esélye arra, hogy a PVV a következő kabinet tagja legyen.
Szintén finomított az Európai Unió jövőjével kapcsolatos elképzelésein is. Korábban a Nexitet, azaz Hollandia kilépését követelte az EU-ból és az eurózónából. Tavaly novemberi választási győzelme óta azonban már nem hangzottak el tőle ilyen radikális kijelentések.
Az, hogy Wilders elutasítja a legszélsőségesebb követeléseket, a holland politikai kultúrából és rendszerből fakad. A gyakran hosszadalmas hollandiai koalíciós tárgyalásokon a kompromisszumkészség a legfontosabb. Ezért is valószínűtlen, hogy a PVV-nek nem jutna szerep egy következő kabinetben, nincs is szó arról, hogy a potenciális koalíciós partnerek ki akarnák zárni Wilderst és a PVV-t a politikai diskurzusból és a kormányzásban való részvételből. A jobboldali liberális VVD, a Földművesek Polgári Mozgalma (BBB) és az új jobbközép párt, az NSC ugyanakkor megmutatja Wildersnek, hol vannak a határai.
Holland lapértesülések szerint először lehet női miniszterelnöke a németalföldi államnak. Az 55 éves egykori kereszténydemokrata, ötgyermekes anya, Mona Keijzer a legesélyesebb erre, aki az agrárpárt kormányfőjelöltje volt a tavaly novemberi voksoláson. Szóba került azonban Johan Remkes neve is. A jobboldali liberális VVD 72 éves képviselője 2002 és 2007 között belügyminiszterként szolgált, akkor a miniszterelnök-helyettesi tisztséget is betöltötte. Remkes régi motoros a holland politikában, a kompromisszumok emberének tartják.