nők elleni erőszak;

Varga Judit úgy állt ki most a párkapcsolati erőszak áldozataiért, hogy miniszterként nem érezte fontosnak a kiszolgáltatottakat védő Isztambuli Egyezmény ratifikálását

„Felháborító, hogy Varga Juditnak éppen most jutnak eszébe a kapcsolati erőszak áldozatai, holott minisztersége alatt összességében semmi nem történt, ami előre lendítette volna az ő védelmüket, sőt, bátran állíthatjuk, hogy tovább rontott a helyzetükön” – mondta lapunknak Spronz Júlia, a PATENT Egyesület jogsegély-szolgálatának vezetője.

Arra reagált ezzel, hogy Varga Judit még vasárnap este közzétett egy, az Ökumenikus Segélyszervezet által két évvel ezelőtt készített kisfilmet a kapcsolati erőszak témájában azzal a kommentárral: „Mindig van kiút”. Mivel a volt miniszter jelenleg nem tölt be semmilyen politikai pozíciót, az Igazságügyi Minisztérium sajtóosztályát kértük, továbbítsa neki a kérdéseinket, többek között azt, vajon miért épp most jutott eszébe ebben a témában megnyilvánulni hivatalos oldalán, amely az EP-lista vezetői pozíciójáról való lemondása óta teljesen csendes volt. Azt is kérdeztük, hogy a videó megosztásának van-e köze a volt férje, Magyar Péter állításaihoz, miszerint Rogán Antal és a „suttogó propaganda” azt terjeszti róla, megverte gyermekei anyját, és rendőrt is kellett hívni hozzájuk. Kérdéseinkre lapzártánkig semmilyen reakció nem érkezett.

Varga annak ellenére sem reagált, hogy a magánéletüket érintő ügyben hétfőn újabb fejlemények láttak napvilágot. Magyar kérte a rendőrséget, hogy indítson vizsgálatot az egyik vitájukról készült és kiszivárogtatott „titkosított rendőri jelentésről”, amely a HVG-hez jutott el. Kérte az őt megkereső újságíró tanúkénti kihallgatását. A HVG csak ezután közölt cikket a jelentésről, amely a lap szerint nem volt titkos. A jelentés azért készült, mert egyszer – amikor a miniszter és Magyar házassága már megromlott – Varga Judit a védelmét ellátó rendőrt kérte, kísérje el lakásukhoz. A rendőr szerint Varga félt. Így hallhatta a rendőr a pár hangos szóváltását. Jelentése szerint a miniszter azt mondta a férjének, „engedj el!”, a férfi meg azt kiabálta Vargának, hogy nem mehet sehova. A vita idején gyerekeik máshol voltak, később Vargát rendőrautó vitte hozzájuk, Magyar pedig saját kocsijával hajtott oda. Tettlegességről nem esett szó. A HVG cikkének megjelenése után Magyar újabb poszttal jelentkezett, szerinte az eset egy megrendezett színjáték volt, felesége nem félt tőle. Ennek alátámasztására azt írta: „Előtte lévő este baráti vacsorán vettünk részt Gulyás Gergelynél, ahol nagyobb mennyiségű alkohol elfogyasztása és 10 perc üvöltözés után a volt feleségem távozott.” Szerinte az egész ügy része a „rogáni propagandának.”

A rendőrséget megkérdeztük a nyilvánosságra került jelentésről, de csak annyit közöltek: „Az országos rendőrfőkapitány a sajtóban megjelent állításokkal, illetve a Magyar Péter által jegyzett nyilatkozatokkal, bejegyzésekkel, vélelmekkel összefüggésben belső vizsgálatot rendelt el.”

Bárhogy is történt, különös Varga Judit mostani hirtelen megszólalása a kapcsolati erőszak áldozatai mellett, mert minisztersége idején – a terület ismerői szerint – érdemben nem támogatta őket.

Varga Judit a 2019 év végén elkövetett győri kettős gyerekgyilkosság után jelentette be egy imázsvideóban, hogy 2020 az „áldozatsegítés éve” lesz, többek között a feltételes szabadságra bocsátás szabályainak szigorítását, és új áldozatsegítő központok megnyitását ígérte. Spronz Júlia, a PATENT Egyesület jogsegély-szolgálatának vezetője erre így emlékezett vissza: „Alakítottak egy családjogi munkacsoportot, amibe belevettek különböző nőszervezeteket, de ugyanígy az apaszervezeteket is, majd mivel értelemszerűen szinte minden kérdésben egymással ellentétes véleményt fogalmaztunk meg, így jobbára nem történt semmi, mondván, hogy a különböző álláspontok kioltották egymást. Megjegyzem, azok a nőszervezetek, amelyek a legrégebb óta foglalkoztak a nőket és gyerekeket érő erőszakkal, a családjogi szakértői munkacsoportba már nem kaptak meghívást. Közben ugyanebben az évben az országgyűlés megszavazta az Isztambuli Egyezmény ratifikálásának elutasítását, amelyről Varga Judit végig azt kommunikálta, hogy nincs is rá szükség, hiszen Magyarországon annyira nagyszerűen működik a rendszer, hogy ehhez nem tenne hozzá semmit az egyezmény beépítése a jogrendbe, ami nyilvánvalóan nem igaz.”

Spronz Júlia szerint a megnyílt áldozatsegítő központok sem javítottak a helyzeten, mivel egyáltalán nem a párkapcsolati erőszak érintettjeit célozzák. 

Ezek az intézmények általánosságban a különböző bűncselekmények sértettjeire fókuszálnak, nem pedig a családon belüli erőszak áldozatainak speciális szükségleteire reflektálnak, amelyek legtöbbje ráadásul el sem jut a feljelentésig. Az áldozatoknak többek között ingyenes jogi képviseletre, pszicho-szociális ellátásra és más szakszerű, specializált támogatásra lenne szükségük, amit ezekben a központokban nem kapnak meg. A PATENT szakértője szerint a feltételes szabadlábra helyezés szabályainak megváltoztatása sem úgy sült el, ahogy az kívánatos lett volna, mivel végül éppen a családon belüli erőszak eseteit nem érintette a szigorítás. „Emellett a Polgári Törvénykönyvet 2021-ben úgy módosították, hogy megszüntették a szülők vétójogát a gyerekek közös szülői felügyeletének elrendelése esetében és bevezették a szétválást követő váltott gondoskodás elrendelésének előnyben részesítését. Ez egy erőszakmentes kapcsolatban jól működhet, de rendkívül hátrányos módon érinti a bántalmazott szülőket, mert éppen a menekülési útvonalukat zárja el. Varga Judit az áldozatok segítése helyett végül egészen más politikai célokra használta a győri tragédiát, és tovább rontott az egyébként is rossz helyzeten” – tette hozzá Spronz Júlia.

Rogán Antal elleni bizonyítékot ígér Magyar Péter

„A Schadl-Völner ügy nyomozati irataiban szereplő Tóni, Ádám, Barbara teljes neve: Rogán Antal, Nagy Ádám, Rogán Barbara. Schadl György, a Végrehajtói Kamara korrupt vezetője, elsőrendű vádlott, Rogán Antal embere volt. Erről és további terhelő információkról miniszterektől szereztem tudomást és bizonyítani tudom. Csütörtökön meg is teszem a Központi Nyomozó Ügyészségen.” – írta Magyar Péter a Facebookon.

Mint arról sokszor írtunk, az ügyészség korrupcióval vádolta meg Schadl Györgyöt, a Magyar Bírósági Végrehajtói Kar volt elnökét és Völner Pál egykori igazságügyi államtitkárt. A vád szerint Schadl úgy neveztetett ki végrehajtókat – Völner segítségével – hogy az érintetteknek vállalniuk kellett, visszaosztják bevételük jelentős részét. Az ügyben indult nyomozati anyag nyilvánosságra került részleteiből derült ki, hogy Schadl több más állítólagos kétes ügyletről is beszélt, amikor lehallatták. Egyszer egy ismerősével arról beszélgetett, hogy mindketten egyeztettek több nagyobb üzletről „Ádámmal” illetve voltak „Ádámnál, Barbaránál és Tóninál”.

Magyar Péter a Facebook-posztjában nem részletezte, kik azok a miniszterek, akiktől állítólag az információi vannak. Hogy ezzel az üggyel összefüggésben tette-e, nem tudni, de korábban Gulyás Gergely kancelláriaminiszternek jelezte: „megköszönném, ha a magyar közélet megtisztulása érdekében befáradnál velem a Központi Nyomozó Főügyészségre egy az egész országot felkavaró büntetőügyben tanúskodni.”