Ukrajna;Medvegyev;

- A nagy terv

Nézelődő

„Részletes béketervet” tett közzé még a múlt héten X-fiókján Dmitrij Medvegyev, az orosz nemzetbiztonsági tanács alelnöke arról, hogyan képzeli el az ukrajnai háború lezárását. Mint a Portfolio megjegyzi, nem teljesen világos, mennyire hivatalos a kemény kijelentéséről ismert volt orosz elnök békeformulája, de az biztos, hogy ez eddig a legrészletesebb elképzelés, amelyet hivatalos tisztséget betöltő, befolyásos orosz vezető közzétesz a háború Moszkva által elképzelt lezárásáról.

Medvegyev azzal kezdi eszmefuttatását, hogy az ukrajnai vezetés által eddig elképzelt béketerveket, illetve a jelenlegi ukrán kormányt kritizálja. Az orosz vezető úgy látja, hogy Ukrajna nem hajlandó figyelembe venni a „harctéri realitásokat” és eleve nem is hajlandó tárgyalni Oroszországgal. Az orosz politikus korábban számtalanszor arról értekezett, hogy Ukrajna teljes megsemmisítését szeretné, most egy szerinte „enyhébb” és „kompromisszumosabb” elképzelést tett közzé X-fiókján arról, hogyan lehet lezárni az orosz-ukrán háborút.

Lássuk hát Medvegyev nagy tervét:

1. Az ukrán hadsereg azonnal megadja magát, az ukrán haderőt lefegyverzik és megtiltják az újabb katonai formációk létrehozását az ország területén. 2. Az ENSZ és a nemzetközi közösség elismeri az ukrán kormány „náci jellegét” és nekiáll az ukrán állam „nácimentesítésének.” 3. A jelenlegi Ukrajna megszűnik létezni, mint a nemzetközileg elismert jogi entitás és a helyén létrejövő minden utódállam számára megtiltja a katonai szövetségekbe való belépést. 4. A jelenlegi összes alkotmányos szervezet lemond és új választások lesznek Ukrajna területén, amelynek célja egy átmeneti parlament létrehozása. 5. A létrehozott parlament kártérítést szavaz meg az elesett és megsérült orosz katonáknak és családjaiknak, illetve az Oroszországnak okozott vagyoni károkat is megtérítik. 6. Az ügyvivő parlament megszavazza a jelenlegi Ukrajna területének beolvadását az Oroszországi Föderációba. 7. Az átmeneti parlament feloszlatja magát és az ENSZ elismeri a két ország egyesülését.

Azt nem tudjuk, hogy mit szól „a tervhez” Putyin elnök, de azt sejtjük, hogy mit szólhat hozzá a világ és legfőképpen Ukrajna: azt, hogy ezt a hét pontot épelméjű ember komolyan nem veheti. És nem csak azért nem, mert a hadihelyzet egyelőre nem diktálja, hogy Ukrajnát mindenestől, nyom nélkül elnyelheti Oroszország, hanem mert a világ demokratikus közössége nem viselheti el, hogy a nemzetközi normákat ily arcátlanul megsértsék. Már csak azért sem, mert akkor nincs megállás, okot pedig mindig mindenre lehet találni.

A kérdés – esetünkben – nem is az, hogy elfogadjuk-e alapnak az orosz „javaslatot”, mert az elfogadhatatlan, hanem az: a – nem új - tények ismeretében fenntartja-e eddigi álláspontját a magyar kormányfő, vagy belátja: ezzel az orosz feltételrendszerrel soha nem lesz, mert nem lehet béke Ukrajnában. De nem csak Ukrajnában. A világban sem. Mert ahhoz fel kellene adni mindent, amit a világ berendezkedéséről eddig gondolunk. Ezt a rizikót pedig épeszű ember vállalhatja. Legyen bár magyar kormányfő, Putyin vagy maga a Teremtő.