orvos;Debrecen;ítélet;hálapénz;

Illusztráció

- Megszületett az ítélet egy debreceni orvos ügyében, aki hálapénzt fogadott el több betegtől

A törvényszék őt 2 év börtönbüntetésre ítélte, amelynek végrehajtását 5 év próbaidőre felfüggesztette.

A Debreceni Törvényszék 2024. március 20-án hirdetett ítéletet annak a vádlottnak az ügyében, aki hálapénzt fogadott el több betegtől is egy debreceni egészségügyi intézményben.

A törvényszék a vádlottat bűnösnek mondta ki négy rendbeli önálló intézkedésre jogosult személy általi vesztegetés elfogadásának bűntettében, amelyek közül egyet folytatólagosan követett el, ezért őt 2 év börtönbüntetésre ítélte, amelynek végrehajtását a törvényi maximumban meghatározva, 5 évi próbaidőre felfüggesztette. A bíróság ezen felül

300.000 forint pénzbüntetést is kiszabott a vádlottal szemben, valamint 45000 forint erejéig vagyonelkobzást rendelt el.

Az ítélet lényege szerint a szakorvos vádlott munkaköri feladataiból adódóan egy egészségügyi szervezeti egység orvosai és szakdolgozói tevékenységének irányítása, ellenőrzése, a betegek napi gyógykezelésének elrendelése, műtéti időpontok beosztása, zárójelentések kiállítása volt a feladata a betegellátás mellett. 2021. október 1-je és 2022. január 28-a közötti időszakban összesen négy alkalommal vett át különböző összegű készpénzt és egyéb ajándéktárgyat három betegtől és egy beteg hozzátartozójától.

A szakorvos olyan egészségügyi ellátásért – műtéti előjegyzés, vizsgálat elvégzése – fogadott el jogtalan előnyt, amelyet az Országos Egészségbiztosítási Pénztár finanszírozott. Egy alkalommal az egyik betegtől borítékban átvett készpénzből ötezer forintot adott át az asszisztens vádlott-társának, aki azt elfogadta.

A törvényszék a másodrendű vádlottat még a 2023. április 14-ei előkészítő ülésen bűnösnek mondta ki bűnsegédként elkövetett vesztegetés elfogadásának bűntettében, az ő esetében az ítélet nem emelkedett jogerőre.

Virágh Pál bíró indoklásában elmondta, hogy ebben az ügyben a nyomozás elrendelésére egy közreműködő személy információja alapján került sor.

A bíróság a titkos módon bekamerázott vizsgálóban készült felvételeket folyamatában megtekintette a bizonyítási eljárás során, amelyeken az úgynevezett hálapénz átadása látható. Ez a bűncselekmény csak szándékosan követhető el, a vádlott a pénzt orvosként kapta a betegétől.

A bíró hangsúlyozta, hogy aki adta a pénzt, azok a személyek is büntetőeljárás hatálya alá lettek vonva, bár állításuk szerint nem tudtak arról, hogy cselekedetük büntetendő, emiatt azonban nem mentesülhetnek a következmények alól. Ők mind elismerték egyébként, hogy készpénzt adtak át az orvos részére. A bizonyítékok összessége alapján a bűncselekmények elkövetését a bíróság megállapítottnak látta. A törvény egyértelműen fogalmaz, a térítési díjon felüli pénznek az elfogadása tiltott dolog, amit az orvos üzletszerűen, önálló intézkedési jogosult személyként követett el, hisz végső soron ő dönt a gyógykezelésekről.

A büntetési kiszabása vonatkozásában a törvényszék a prevenciót hangsúlyozta. Komoly súllyal eset latba, hogy a vádlott megbecsült orvos, 30 éve dolgozik az egészségügyben, eddig kiváló életvezetéssel rendelkezett, ami nyomatékos enyhítő körülmény.

A döntés ellen mind az ügyészség, mind a vádlott és vezető védője fellebbezést jelentett be, így a büntetőügy a Debreceni Ítélőtáblán folytatódik.

A BRFK elfogatóparancsot adott ki.