A honvédelmi és rendészeti bizottság fideszes elnöke levett egy olyan javaslatot a testület csütörtöki napirendjéről, amely újabb terheket rakott volna a pedagógusokra - derül ki a Magyar Szocialista Párt (MSZP) közzétett Facebook-posztjából.
Ez egy kötelező képzést írt volna elő a tanárok számára egy rendelettel. Mivel egy salátatörvényről van szó, ezért a címből sem derült ki, hogy egy ilyen részlet van benne. A dokumentum egészen pontosan a „belügyi ágazati feladatellátást támogató törvények módosításáról szóló törvényjavaslat” nevet kapta. A NER utóbbi tizennégy évében lényegében egy kötelező adminisztratív kör lett egy kormányzati/fideszes törvénymódosító szakbizottsági megvitatása. Erre cáfolt rá a csütörtöki ülés.
A testület szocialista tagja felszólalásában azt hangoztatta, hogy az oktatással kapcsolatos kérdésről - ami több mint 100 ezer pedagógus munkáját, életét befolyásolhatja - nem szakbizottságként, mindenféle egyéb információ ismerete nélkül nem lehet dönteni.
A legnagyobb meglepetéssel azonban a testület elnöke, Kósa Lajos szolgált, amikor teljesen váratlanul egyetértését fejezte ki az ellenzéki politikus véleményével. Bár a Belügyminisztérium jogi és koordinációs helyettes államtitkára, Dargay Eszter közölte, hogy ez egyáltalán nem szokatlan, a kormánypárti képviselő azonban jelezte, ez a honvédelmi és rendészeti bizottság, s így felvetődik a kérdés,
„hogy erre így alkalmasak vagyunk-e mi”.
Nagyon megtisztelő, hogy azzal a feltételezéssel élnek, miszerint egy tegnap délután fél 5-kor megkapott törvénycsomagot a képviselők egyszeri olvasással átlátnak anélkül, hogy konzultáltak volna a szakértőkkel. Bár az oktatás a belügyhöz tartozik, nem kellene-e véletlenül a parlament kulturális bizottságának tárgyalnia, aki egyébként szemmel láthatólag az oktatási kérdésekért felelős, nem? - tette fel a logikus kérdést.
Kósa Lajos ezt követően azzal folytatta, hogy így nagyon mellé lehet nyúlni és utána rajtuk csattan az ostor, mert
„az átlag választópolgár mit sem tud arról, hogy kik a Belügyminisztérium főosztályvezetői, még a helyettes államtitkárokat sem. Sőt azt sem tudják egyébként, hogy kik az államtitkárok. Mi leszünk ott a címlapon.”
Mindezt azzal magyarázta, hogy közelmúlt történetei is azt mutatták, „nem szabad kapkodva csinálni valamit, az sose jó.” Nyomatékosította, hogy ezt a javaslatot le kell venni, „akármi is a következmény, majd én vállalom a következményt, de ez így felelősségteljesen nem fog menni.”
Végezetül közölte: bár „nagyon derék”, hogy a Belügyminisztérium egy szerda délután fél 5-kor átküldött paksaméta-javaslatot velük akar megtárgyaltatni, csak nekik ehhez idő kell. Senki sem pedagógus itt, legalábbis nem gyakorló - zárta mondandóját, jelezve, mindezt elmagyarázza Kövér László házelnöknek is.
Az elhangzottakat követően egyhangúan támogatta, hogy ezt a javaslatot egy későbbi időpontban tárgyalják meg.