Fidesz-KDNP;

- Hét újonc szerepel a Fidesz-EP-lista befutónak látszó helyein

Nyilvánosságra hozták a Fidesz–KDNP európai képviselő-jelöltjeinek listáját, amelynek első 13 helyén 7 új politikus neve szerepel. 

Ahogy a Népszava elsőként beszámolt róla, nincs a listán, illetve nem kapott befutó helyet rajta a mostani EP-képviselők közül Bocskor Andrea, Deli Andor, Hidvéghi Balázs, Járóka Lívia, Kósa Ádám, Tóth Edina és Trócsányi László.

Ugyanakkor újrázni készül a listavezető Deutsch Tamás, valamint Gál Kinga és Gyürk András a második, illetve harmadik helyen, a KDNP-s Hölvényi György az ötödiken, Győri Enikő a kilencediken és Schaller-Baross Ernő a tizenegyediken.

A friss képviselőjelöltek közül Győrffy Balázs, a Nemzeti Agrárgazdasági Kamara elnöke kapta az előkelő negyedik helyet, Szekeres Pál paralimpiai bajnok vívó a hatodikat, a kárpátaljai Ferenc Viktória a hetediket, míg a vajdasági Vicsek Annamária a nyolcadikat.

Ők hárman a fogyatékossággal élő Kósa Ádámot – aki az EP első siket képviselője –, illetve a kárpátaljai Bocskor Andreát és a vajdasági Deli Andort váltják a listán. A megafonos véleményvezér, László András a tizedik a névsorban, a tizedik és a tizenegyedik helyet Bólya Boglárka és Petri Bernadett miniszteri biztosok foglalják el. Bólya az Európai Uniós Ügyek Minisztériumában, Petri a Közigazgatási és Területfejlesztési Minisztériumban dolgozik. Ha a június 9-ei EP-választáson a két kormánypárt meg tudja ismételni 2019-es eredményét és 13 mandátumot szerez, akkor ők juthatnak be az uniós képviselő-testületbe a Fidesz, illetve a KDNP színeiben. A friss közvélemény-kutatások ennél több mandátumot nem jósolnak a két kormánypártnak. Egy március végi friss felmérés szerint – amelyet lapunk is idézett – 10 képviselői hely jutna nekik, ha most tartanák a választást.

Az EP-lista elfogadásáról a Fidesz országos választmánya április 15-én dönt, mondta az MTI-nek Deutsch Tamás, aki kiemelte azt is, hogy júniusban vissza nem térő esélye van az európai jobboldalnak, a szuverenista erőknek az Európai Parlament akár legnagyobb frakció­jának a létrehozatalára is.

A választásokat megelőző közvélemény-kutatások a radikális populista és szélsőjobboldali pártok megerősödését prognosztizálják, de egyik sem jósol első helyet nekik az új EP-ben.

Nem zárható ki, hogy a NER-en belül egymással már üzletelő felek együttműködnek a hatalomnak beintő kiskereskedelmi hálózatnak.