Európai Parlament;Iványi Gábor;Marine Le Pen;Donáth Anna;

- Nem függesztette fel az Európai Parlament Donáth Anna mentelmi jogát, még a francia szélsőjobbnak is sok, amit itt Iványi Gáborral és a híveivel művelnek

Nagy többséggel elutasította a momentumos Donáth Anna mentelmi jogának felfüggesztésére irányuló kérelmet az Európai Parlament (EP) csütörtöki plenáris ülése. 

A döntés érdekessége, hogy egy szélsőjobboldali francia EP-képviselő javaslatára született. A Marine Le Pen pártjához tartozó Gilles Lebreton jelentése szerint a magyarországi bírósági eljárást azzal a szándékkal indították, hogy aláássák Donáth politikai és európai parlamenti képviselőként folytatott tevékenységét.

Az indítvány tavaly decemberben érkezett az EP-be, amelyben a legfőbb ügyész csoportosan elkövetett hivatalos személy elleni erőszak bűntettét rója fel az EP-képviselőnek és kéri a mentelmi jogának felfüggesztését. Arról az összetűzésről van szó, amely 2022. február 21-ikén történt az Iványi Gábor által vezetett Magyarországi Evangéliumi Testvérközösség Dankó utcai központjánál. A különösen nagy vagyoni hátrányt okozó költségvetési csalás gyanúja miatt folyó eljárás során a NAV 30 nyomozója kiszállt és házkutatást tartott az intézményben, ahová sem Iványit, sem a szimpátiatüntetésen megjelent újságírókat, civileket és politikusokat nem akarták beengedni. A tömeg végül benyomult az épületbe és lökdösődésig fajuló vitába bocsátkozott a pénzügyőrökkel. Az ügyészség szerint Donáth Anna EP-képviselő és Gurmai Zita országgyűlési képviselő a helyszínt biztosító pénzügyőröket jogszerű eljárásukban erőszakkal akadályozták. Az érintettek az erőszakos cselekményüket akkor hagyták abba, amikor a helyszínre az eljárási cselekmény akadályozása miatt kihívott rendőrök megérkeztek.

Egy mentelmi jog felfüggesztéséről szóló kérelemről az EP-ben mindig ajánlással egybekötött jelentés készül, amely először a testület jogi bizottsága, majd a plenáris ülése elé kerül. A Donáth Anna ügyéről szóló határozati javaslatot a szélsőjobboldali Identitás és Demokrácia frakció tagja, Gilles Lebreton készítette, miután az érintettet meghallgatták a szakbizottságban. A francia EP-képviselő ebben indítványozta, hogy a parlament ne függessze fel a magyar politikus mentelmi jogát. Szerinte a kérelem mögött az a szándék húzódhat, hogy aláássák Donáth politikai és európai parlamenti képviselői tevékenységét.

Lebreton árulkodónak tartja, hogy a főügyészi indítványt csaknem két évvel a cselekmények után, az EP választások közeledtével nyújtották be Brüsszelben, akkor, amikor Donáth Anna és dr. Gurmai Zita is bejelentette, hogy indulni kívánnak a választásokon. A francia EP képviselő indoklásában azt is felemlíti, hogy Iványi Gábort a mai magyar kormány ellenzékéhez tartozónak tekintik, Donáth Anna pedig a jogállamiságról rendezett parlamenti vitákban rendszeresen bírálja a magyarországi politikai hatóságokat.

„A jelek szerint olyan ügyről van szó, amelyben feltételezhető, hogy fumus persecutionis áll fenn, vagyis konkrét bizonyítékok utalnak rá, hogy a szóban forgó bírósági eljárást azzal a szándékkal indították, hogy a mentelmi jog felfüggesztésére irányuló kéréssel érintett és a 2024. évi európai választásokon politikai pártjának listavezetőjeként induló képviselő politikai tevékenységét, többek között az Európai Parlament képviselőjeként folytatott tevékenységét aláássák” – írja az EP által jóváhagyott jelentésében a szélsőjobboldali Gilles Lebreton.


Az, hogy pontosan milyen jellegű kapacitásproblémák vannak, már nem derül ki az erről szóló kormányrendelet-tervezetből.