olimpia;Magyarország;női kézilabda-válogatott;2024;

2024-04-14 20:49:00

Legyőzte a japánokat, részt vehet az olimpián a magyar női kézilabda-válogatott

Húsz év után jutott ki olimpiára mindkét kézilabda-válogatott, a férfiak három héttel ezelőtti tatabányai sikere után a nők vasárnap Debrecenben nyerték meg a kvalifikációs tornát. Ennek a zárómeccsén 37-28-ra legyőzték Japánt, hibátlan teljesítménnyel a tabella élén végzett.

Pofonegyszerűvé vált a csütörtöki rajton még sok ismeretlenes egyenlet a debreceni olimpiai selejtezőtorna utolsó napjára: a magyar női válogatott a kvalifikációs sorozat zárómérkőzésén Japán ellen győzelem és döntetlen esetén csoportelsőként szerezheti meg az áhított kvótát, de még ha négygólos vereséget szenved, akkor is kijut Párizsba. Csak nem az első, hanem a második helyen. Mégsem volt tét nélküli a négycsapatos csoport utolsó mérkőzése, ugyanis a Japán válogatott ötgólos (vagy ennél gólzáporosabb) győzelme esetén a magyar helyett utazhatott volna a francia fővárosba. Golovin Vlagyimir kiválasztottjai korábban az amatőr britek fölényes legyőzése (49-11) után az olimpiai negyedik, és a torna esélyesének tartott svédek ellen is nyertek, méghozzá egy kifejezetten összeszedett, bravúros mérkőzésen (28-25). Olyanon, amilyenre évek óta nemigen volt példa, mert ezúttal nem ismétlődött meg a csapat játékát eleddig oly’ sokszor jellemző mérkőzésen belüli szétesés vagy gigantikus lefagyás.

Ilyen előzmények után a reménykedésnél jóval nagyobb sanszot adott mezei drukker és szakértő a magyar válogatottnak, s lőn: a csapat hozta a kötelezőt, álomszerűen nyitott. Vámos Petra már az első percben egy betörés után hét méterest harcolt ki, amelyet Klujber Katrin küldött a helyére. Gyors adok és kapok után (3-3) aztán faképnél hagyta riválisát a magyar csapat, Győri-Lukács is csatlakozott a gólgyárosokhoz, majd a japánok harakirit hajtottak végre, ugyanis sem az állás, sem a technikai tudásuk nem indokolta, hogy innentől erőltessék a hét a hat elleni játékot. De erőltették, és ahelyett, hogy lassították volna a láthatóan erősebb magyar együttes játékát, inkább ők pörgették a szerencsekereket. De nem jött be a húzás, a magyarok sorjában dobálták az üres kapus gólokat (Klujber háromszor próbálkozott, kétszer talált és süllyedt, majd jött Győri-Lukács és Simon Petra), míg a japánok egyszer sem tudtak élni a létszámelőnyös helyzetükkel.

A félidő vége felé belátta a japán kapitány is a bődületes taktikai hibát, de addigra léket kapott a hajója (17-8). Innentől nem az volt a kérdés, hogy mennyivel nyer a magyar válogatott, hanem az, hogy egy életre vagy csak évekre veszi-e el riválisa kedvét a kézilabdázástól. Aizawa időn túli hetese sem javított sokat a japánok helyzetén (18-11), majd a fordulás után is maradt minden a régiben: a magyarok relatíve könnyű gólokat szereztek, s csak arra koncentráltak, hogy a kiépített előny megmaradjon. Megmaradt, Magyarország–Japán XX-XX, a női csapat kijutott az olimpiára!

A férfi és a női kézilabda-válogatott legutóbb a 2004-es athéni olimpián szerepelt utoljára együtt: akkor a férfiak Skaliczki László vezetésével a negyedik helyen zártak, míg a Mocsai Lajos irányította női csapat ötödik volt. Hosszú volt ez a húsz év, na.

Végeredmény

Olimpiai selejtező, Debrecen: 1. Magyarország 6 pont, 2. Svédország 4, 3. Japán 2, 4. Egyesült Királyság 0. A torna első két helyezettje szerezett párizsi kvótát.