A Kodály Zoltán Magyar Kórusiskola kórusvezetője közölte a hetedik-nyolcadikos lányokkal, hogy hamarosan Donald Trump előtt fognak fellépni. A kórus korábban is lépett már fel külső rendezvényeken, de az, hogy a bukott, és visszatérni szándékozó amerikai elnök előtt énekeljenek, kicsit azért meglepte a szülőket - írta meg a Szabad Európa.
A szülői levelekre érkezett válasz szerint az iskolai kórus egy díszvacsorán fog fellépni az Operaházban, ami az Orbán-kormány Amerika-majmoló rendezvénye, a CPAC Hungary keretében valósul meg. Erről azonban csak azt követően tájékoztatta az iskola a szülőket, hogy többen rákérdeztek, mégis milyen programra vinnék fellépni a gyerekeket a megkérdezésük nélkül.
„Az esemény zártkörű, nem sajtónyilvános. A fellépés helyszíne az Opera, ami számunkra a fellépés kulturális jellegét támasztotta alá. A fellépés a vacsora előtt lesz, a kórus egyszerre énekel három darabot, majd a gyerekek távoznak, beszédeket nem hallanak. Ezek alapján úgy láttuk, hogy ez a konkrét esemény nem pártpolitikai jellegű, hanem kulturális” – írta a szülőknek Friedrich Attila iskolaigazgató, hozzátéve, hogy a fellépésért honoráriumot kapnak, amiből a 7-8. osztályos lányok számára varratnak új kórusruhát.
Az igazgató azt is közölte, hogy ugyan elviekben egyetért azzal, hogy az iskolának kerülni kell a pártpolitikai eseményeken való közreműködést, de a felkérés egy „civil szervezettől” érkezett azzal, hogy „nemzetközi vendégeinknek szeretnénk egy kis ízelítőt adni az igen gazdag hagyománnyal rendelkező és magas színvonalú magyar zenei kultúrából”. A civil szervezet megnevezéshez persze igen nagy mennyiségben kellett fogyasztani humorbonbont, ugyanis a közpénzmilliárdokkal kitömött kormányzati káderszervezetről, a Szánthó Miklós vezette Alapjogokért Központról van szó.
Mint ismert, évek óta az Alapjogokért Központ szervezi az amerikai trumpisták CPAC Hungary nevű magyarországi rendezvényét, ahol zömmel amerikai republikánus megmondóemberek vesznek részt, de idén eljön például a holland Geert Wilders és a spanyol Santiago Abascal is. Az újságírói kérdéseket természetesen nem szeretik, ugyanis a „woke-nak” minősített (azaz nem Fidesz-párti) sajtóorgánumok regisztrációit nem fogadják be.
A Szabad Európa szerint a tanulók szülei közül többen felháborodtak, kifogásolták az iskola és a gyermekek esetleges kampánycélra való felhasználását. Emiatt jelezték az iskola vezetése felé, hogy nem szeretnék, ha gyermekük egy ilyen, erősen politikai töltetű rendezvényen szerepelne. A szülői tiltakozás miatt az iskolavezetés úgy döntött, hogy nem lesz kötelező a részvétel, de az igazgató ugyanakkor azt magyarázta, hogy kizárólag a karvezető illetékessége eldönteni, milyen felkérésre mond igent.
Az iskola művészeti vezetője, Sapszon Ferenc e-mailben azt írta, hogy „a megkérdezett 44 szülőből 42 hozzájárult az Operában történő szerepléshez, csak kettő nem. Természetesen ők nem kell énekeljenek.” A dolog szépséghibája, hogy az arány az egyik szülő szerint azért ilyen magas, mert Sapszon Ferenc „levele és az azóta tartó személyes megkeresések nyomán” többen nem mertek nemet mondani a fellépésre, attól tartva, hogy a fideszes dzsemborin való fellépés elutasítása esetén gyermeküket hátrány érheti az iskolában. Egyébként természetesen kormánypárti szülő is akadt, aki „politikai agitációnak” minősítette a fellépés miatt tiltakozók leveleit.
A Szabad Európa kérdéseket küldött az iskola igazgatójának és a fenntartónak, az Esztergom–Budapesti Főegyházmegye Katolikus Iskolai Főhatóságának, de választ cikkünk megjelenéséig nem kaptak.
„A CPAC egy no-woke zóna” – Indokolta az Alapjogokért Központ, miért utasították el több külföldi újságíró regisztrációját a rendezvényre