bitcoin;kriptovaluta;

- Közbelépett a zseniális algoritmus, újra feleannyi bitcoint lehet bányászni, mint eddig

A piacot nem érte váratlanul a halving, a virtuális valutában spekuláló befektetők előre készültek a kínálatszűkülésre, de akad cég, amely 30,2 százalékot veszített az értékéből. 

Felére esett vissza a numerikus arany, a még kibányászható bitcoin kínálata, pénteken megtörtént a halving, a kriptovilág egyik kiemelt jelentőségű, a befektetőket hónapok óta foglalkoztató eseménye. Azután, hogy a termelés feleződött, a bányászok sikerdíja, az eddigi 6,25 helyett 3,125 bitcoin lesz, azaz fele annyi digitális érme kerülhet elő egy-egy sikeres tranzakció nyomán, mint eddig.

Bár a kívülálló számára misztikusnak tűnhet a dolog, nem isten keze, hanem a bitcoin feltalálójának zseniálisan kidolgozott algoritmusa mozgatta a szálakat. Nakamoto Satosi vagy csak az álnév mögött megbújó személy, hajdan úgy döntött, hogy összesen 21 millió virtuális érménél több nem kerülhet ki a blokkláncra, ezért matematikai fékeket épített be a szoftverbe, amelyek fokozatosan bénítják meg a bitcoin bányászatát. Ez valamikor 2040-re végleg lezárul. A fék önjáró, legalábbis az eddigi tudásunk szerint meghackelhetetlen az eredeti terv, így a halving emberi beavatkozás nélkül, előre pontosan nem meghatározható pillanatban következik be, minden 210 ezredik láncra bekerült blokk (a lánc által hitelesített sikeres megoldás) működik startpisztolyként, ezután az első érintett bányász elektronikus pénztárcájába már felére vágott jutalom kerül. Amúgy átlag tízpercenként gyarapodik egy blokkal, azaz mostantól 3,125 bitcoinnal a készlet.

A piacot nem érte váratlanul a halving, a virtuális valutában spekuláló befektetők előre készültek a kínálatszűkülésre. A virtuális valuta történetében a pénteki volt a negyedik felezés, amely ezúttal kicsit más reakciókat váltott ki, mint az előző három. A 2009-ben szerezhető jutalom 50 bitcoin volt, az első felezés 2012-ben történt, majd következett 2016 és 2020 a sorban. A halvingot kivétel nélkül azonnali árfolyam-emelkedés követte, az első után több, mint 90-szeres, a másodikat 30-szoros, míg a 2020-ast 8-szoros gyarapodással nyugtázta az árfolyam. Ezúttal viszont semmi nem mutatta a kínálatszűkülés veszélye okozta félelmet, a spekulánsok beárazták előre a változó helyzetet, az árfolyam nemhogy elszállt volna, inkább lefelé tartott. A napokban 64 000 dollár körül mozgott a bitcoin, a március közepén regisztrált 73 800 dolláros csúcs után. A JP. Morgan és a Deutsche Bank elemzői nem számítanak nagyobb kilengésre, úgy vélekedtek, sokan előre bespájzoltak, majd siettek piacra dobnia készleteiket. A nagyobb, tőzsdén jegyzett társaságok árfolyama is lefele tartott, de volt miből veszíteni, miután az elmúlt évben 300-600 százalékkal értékelődtek fel, most a halvingra készülve az év első negyedében 30-40 százalékos árfolyamcsökkenést jeleztek a mérlegek. Így például a Marathon Numerique (MARA) tavaly 586 százalékkal lett értékesebb, ebből dobott le most 30,2 százalékot.

Az iparág által elvetett friss KSH-körkép alapján Nagy Márton az árstop visszaállítását sem zárta ki.