A világ legnagyobb demokráciájában ugyanis majdnem egymilliárd, egészen pontosan 968 millió a választásra jogosultak száma, tehát a világ népességének majdnem tíz százalékáról van szó. A szavazás a tervek szerint hat hétig tart, az első eredmények június elején várhatóak.
Az ország hatalmas mérete miatt a voksolást hét szakaszra osztják. Ezért a 28 szövetségi államban és számos szövetségi területen - amelyek a szövetségi államokkal ellentétben közvetlenül az újdelhi központi kormány ellenőrzése alatt állnak - biztonsági okokból különböző időpontokban zajlik majd a szavazás, . A választópolgárok elektronikus úton, egy gombnyomással adják le szavazataikat. Néha helikopterek, hajók, sőt elefántok segítségével szállítják a szavazóurnákat az ország minden szegletébe - a Himalája hegyeitől a sivatagi régiókig, a távoli kunyhóktól a kis szigetekig.
Az indiai törvényhozás rendkívül összetett. Az alsóház 545 képviselőből áll. Közülük 530-at a szövetségi államok küldenek méretüktől függően. A felsőházban 245 képviselő szolgál, szinte mindegyiküket a szövetségi államok nevezik ki, néhányukat pedig az elnök. Az abszolút többséghez egy pártnak 272 mandátumra van szüksége. Az új miniszterelnököt a Lok Sabhának nevezett parlament választja meg. Indiában ötévente tartanak választásokat. A legutóbbi, 2019-es szavazáson a választási részvétel 67 százalékos volt, ami a valaha mért legmagasabb arány.
75 százalék
Narendra Módi miniszterelnök hindu nacionalista Baratija Dzsanata Pártja (BJP) jelenleg 303 mandátummal rendelkezik, az öt évvel ezelőtti választások a politikai erő 56 százalékos szavazati arányt ért el. A politikus 2014 óta van hivatalban. Pártja győzelme azért tekinthető biztosnak, mert az ő támogatottsága meghaladja a 75 százalékot.
A legnagyobb ellenzéki erő, a Kongresszus Párt jelenleg 9,6 százalékkal, azaz 52 mandátummal rendelkezik a parlamentben. Fő ellenzéki jelöltje Rahul Gandhi, aki nem Mahatma Gandhi rokona. Rahul Gandhi dédapja, Dzsavaharlal Nehru India első miniszterelnöke volt az Egyesült Királyságtól való 1947-es függetlenné válás után, és eddig az egyetlen, aki három egymást követő cikluson át volt hatalmon.
Az ellenzéknek az utóbbi években nem termett sok babér. A Kongresszus Párt, hogy javítsa esélyeit, több mint két tucat különböző párttal lépett szövetségre, s ez a koalíció Indiai Nemzeti Fejlesztési Inkluzív Szövetség néven indult (angolul a rövidítése INDIA). Az ellenzék azzal kampányol, hogy Indiát demokratikus államként kell megőrizni, s segíteni kell a különféle népcsoportokat. – Indiában nincs demokrácia – fejtette ki nemrégiben Gandhi. A sok párt szövetsége azonban felmérések szerint legfeljebb száz mandátumra lesz elég.
Legyen szanszkrit minden
Modi és az általa vezetett BJP hindu-nacionalista kurzust folytat. Egyértelműen a hinduknak kedvez abban az országban, ahol a különböző vallások a függetlenség óta nagyrészt békében megfértek egymás mellett. A hinduk India 1,4 milliárd lakójának mintegy 80 százalékát teszik ki, a muszlimok pedig egyre inkább diszkriminációt tapasztalnak, Módi az év elején például beváltotta pártja egyik legfontosabb ígéretét, és felavatott egy vitatott hindu templomot a zarándokhelyen, Ajódhja városában egy olyan helyen, ahol évszázadokig egy mecset állt. Eközben a BJP elutasítja a kisebbség bírálatait. Indiában több mint 170 millió muszlim él, ez az országlakók mintegy 15 százalékának felel meg.
Módi és a BJP egy másik kezdeményezéssel is nemzetközi visszhangot keltett: azt javasolta, nevezzék át Indiát Bharatra. Azért szakítanának az India névtől mert az a brit gyarmati uralom idején keletkezett. A Bharat az ország szanszkrit neve. A jelenlegi indiai társadalmi légkör másik érdekes aspektusa, hogy sokan most Mahatma Gandhi gyilkosát tisztelik, nem pedig magát Gandhit, aki mindig is a vallások közötti tolerancia híve volt – emlékeztet cikkében a Die Zeit.
Módi már fiatalkorában nacionalista nézeteivel tűnt ki. Ifjúkorában csatlakozott a radikális hindu RSS-hez, egy fasiszta vonalon alapított önkéntes szervezethez, amelynek ma is tagja. Modi elkezdett szónokolni Pakisztán és a muszlimok ellen, és az RSS soraiban egyre magasabbra emelkedett.
Különösen ellentmondásos a 2002-es erőszakos zavargásokban játszott szerepe, ekkor a nyugat-indiai Gudzsarát állam élén állt. A muszlimokkal való összecsapásokat követően 59 ember halt meg egy vonaton kitört tűzben, többségük hindu zarándok volt. Közlések szerint a tüzet baleset okozta. Az esetet követően az RSS megtorlást indított az állam területén. Végigvonultak a muszlim területek utcáin, és becslések szerint kétezer embert öltek meg. A nőket megerőszakolták, a gyerekeket brutális kegyetlenséggel gyilkolták meg. Modi azonban alig avatkozott be: a rendőrség a háttérben maradt, az indiai hadsereg nem hagyta el a laktanyákat. Ez nemzetközileg is bírálatokat váltott ki; Németország, Nagy-Britannia és az USA beutazási tilalmat rendelt el Modival szemben. De soha nem emeltek vádat ellene. És a mai napig nem kért bocsánatot sem.
A hindu nacionalista gudzsaráti kormány arra a következtetésre jutott, hogy a vonatgyújtogatás mögött a muszlimok álltak. 2018-ban, 15 évvel a pogromok után hozott több ítéletet semmisnek nyilvánítottak, 17 elítéltet engedtek szabadon.
Megelőzné Németországot is
Módi az Egyesült Államok és Európa fontos partnerének számít. India csökkenteni akarja Európa Kínától való függőségét. Cserében elfogadják a miniszterelnök ellentmondásos hozzáállását például Oroszországhoz. (Az ország jelentős mennyiségű nyersanyagot importál az oroszoktól, ezzel követve az ukránok elleni háborút szponzorálja.)
A miniszterelnök célja az is, hogy 2047-re Indiát a világ egyik legtehetősebb államává tegye meg. A világ ötödik legnagyobb gazdasága az elmúlt években gyorsan növekedett - becslések szerint csak az elmúlt évben mintegy nyolc százalékkal. Modi azt szeretné elérni, hogy India a világ harmadik számú országává váljon - és megelőzze Németországot. Ehhez újabb választási győzelemre van szüksége, állítja. A gazdaság fellendülése azonban különösen a metropoliszokban érezhető, vidéken nem. Az infláció közelmúltbeli emelkedése is sokakat aggaszt az országban.
Az ellenzék azzal is vádolja Módit, hogy politikai céljaira visszaél a kormányzati szervekkel. Az elmúlt tíz évben csaknem 150 ellenzéki politikus keveredett pénzmosás gyanújába. A hatóságok beidézték, kihallgatták, átkutatták vagy letartóztatták őket. Ugyanebben az időszakban kevesebb mint tíz kormánypárti politikus ellen indult vizsgálat.