Keserédes az ünnep, amivel hazánk európai uniós csatlakozásának huszadik évfordulójára emlékezünk. Egyrészt sose felejtsük, hogy a világ legbékésebb, legdemokratikusabb, legfejlettebb politikai szövetségéhez tartozunk. Másrészt szomorú látni, hogy a velünk együtt csatlakozó országok többsége sokkal közelebb került Európához, mint mi - mérlegelte Magyarország húsz éves uniós tagságát Karácsony Gergely főpolgármester a Facebookon.
Értékelését a politikus úgy folytatta:
„Két évtized alatt felfoghatatlan mennyiségű pénz, 22 ezer milliárd forint uniós forrás érkezett Magyarországra. Mi mégis maradtunk Európa előszobájában. Az áraink már európaiak, a béreink még mindig nem. A demokráciánk állapota pedig még messzebb van Európától, mint a csatlakozáskor volt – a mai Magyarország biztosan nem kerülhetne be az Európai Unióba.”
Karácsony Gergely szerint történelmi lehetőséget kapott az ország az uniós csatlakozással és elhibáztuk, pontosabban az Orbán-kormány elhibázta. „Ha a lombkorona nélküli lombkoronasétányok és utas nélküli kisvasutak építése helyett a valóban fontos dolgokba, mindenekelőtt a magyar emberekbe, az ő oktatásukba, az ő egészségükbe, az ő szociális védelmükbe fektettük volna be ezt a rengeteg pénzt, akkor most talán mindannyian közelebb lennénk Európához. És nem csak azok, akik Európát választották otthonunknak a szülőföldjük helyett” - írta.
Magyarország eltékozolta a történelmi esélyt, 20 évvel az EU-csatlakozás után is a felzárkózás vesztesének tűnikUrsula von der Leyen: Ha Magyarország ma nyújtaná be a csatlakozási kérelmét, ugyanúgy megvizsgálnánk, hogy megfelel-e a jogállamisággal és a korrupció megszüntetésével összefüggő elvárásoknakMindazonáltal Karácsony Gergely szerint az Európai Unió továbbra is a legjobb lehetőség Magyarország felemelkedéséhez. Az pedig rajtunk múlik, hogy Brüsszelt akarjuk-e elfoglalni, vagy a saját helyünket Európában és a világban.
Medgyessy Péter: Gazdaságilag igen, mentálisan nem állt készen Magyarország az EU-csatlakozásra 2004-ben