Fővárosi Törvényszék;mém;Nagy Márton;

Pert nyert a volt minisztériumi alkalmazott, akit egy Nagy Mártont ábrázoló mém megosztása miatt rúgtak ki

A tárca eljárása finoman szólva sem felelt meg a törvényeknek. 

Elsőfokon ötmillió forintos kártérítést ítéltek meg az akkori Gazdaságfejlesztési Minisztérium egy korábbi alkalmazottjának, akinek 2023 tavaszán azért szűntették meg jogviszonyát, mert megosztott Facebook-oldalán egy olyan mémet, amelyen a tárca vezetője, Nagy Márton volt látható - közölte blogján a Társaság a Szabadságjogokért (TASZ).

A munkavállaló – akit a jogvédő szervezet képviselt – már több mint húsz évet töltött szolgálati jogviszonyban, amikor egy péntek délutáni megbeszélésen váratlanul közölték vele, hogy azonnali hatállyal felmentik, sőt, három évre eltiltják attól, hogy a kormányzati szektorban helyezkedjen el. Munkájával nem volt probléma, az utolsó teljesítményértékelésen a közszolgálatban adható legmagasabb minősítést kapta. 

Szóban azt közölték vele, hogy azért rúgják ki, mert öt héttel korábban megosztotta a nyitóképünkön látható mémet. Ez Nagy Mártont ábrázolja ársapkában.

Bejegyzése nem volt nyilvános, a minisztérium azt állította, nem a kormánytisztviselő oldalát ellenőrizték, hanem úgymond a hivatal szervezetrendszerén keresztül szereztek róla tudomást. Erről nem tudni, hogy pontosan mit takar. 

A Közszolgálati Döntőbizottság elkaszálta a TASZ segítségével tett panaszt, a testület határozatát végül a Fővárosi Törvényszéken támadták meg. A bíróság azt állapította meg, hogy a felmentés több szempontból sem jogszerű. A kormánytisztviselőkről szóló törvény szerint „érdemtelenségre” hivatkozva csak az okot adó körülményt követő 30 napban lett volna lehetőség a kirúgásra, emellett biztosítani kellett volna a védekezés lehetőségét, ami nem történt meg. A felmondás indoklása sem volt megfelelő. A Fővárosi Törvényszék egyetértett abban a TASZ-szal, hogy egy mém megosztása nem sérti a minisztérium jó hírnevét, az nem rombolja az államigazgatásba vetett bizalmat, így nem alapozhat meg egy kirúgást. 

A jogvédő szervezet kommentárjában megjegyzi, egy mém megosztása nem tehet érdemtelenné egy a munkahelyén a követelményeknek évtizedek óta kiválóan megfelelő dolgozót.