2024. május 28-tól Norvégia, Spanyolország és Írország is elismeri a független palesztin államot – jelentette be szerdán egymással párhuzamosan Jonas Gahr Støre norvég, Pedro Sánchez spanyol és Simon Harris ír miniszterelnök. A döntést mind a három miniszterelnök azzal indokolta, hogy a lépés nélkül a Közel-Keleten nem lehetséges a béke.
Izrael finoman szólva nincs elragadtatva a három európai ország bejelentésétől. – Ez üzenet a palesztinoknak és a Hamásznak: a terrorizmus kifizetődő – jegyezte meg lesújtóan Jiszrael Katz izraeli külügyminiszter a Hamász 2023. október 7-i Izrael elleni terrortámadására célozva, amelyben a palesztin szélsőségesek 1139 embert öltek meg. A politikus később az X-en, az egykori Twitteren jelezte, hogy konzultációra azonnal hazarendeli országa oslói és dublini nagykövetét is
I have instructed the immediate recall of Israel’s ambassadors to Ireland and Norway for consultations in light of these countries' decisions to recognize a Palestinian state.
— ישראל כ”ץ Israel Katz (@Israel_katz) May 22, 2024
I’m sending a clear and unequivocal message to Ireland and Norway: Israel will not remain silent in the…
Norvégia nem az Európai Unió tagja, de évek óta a NATO egyik vezető hatalmának számít azzal az Egyesült Államokkal együtt, amelyik az első számú szövetségese a Gázai övezetben a szélsőséges palesztin terrorszervezet, a Hamász ellen háborút vívó Izraelnek. A NATO főtitkára jelenleg Jens Stoltenberg, Jonas Gahr Støre hivatali elődje.
Ami az EU-tagországokat illeti, Norvégiához hasonló bejelentésre készül szerdán Spanyolország és Írország is. Korábban – írja a Reuters – Málta és Szlovénia is jelezte, hogy kész a független palesztin állam elismerésére, Magyarország és Csehország viszont szilárdan Izrael mellett áll.
Az ENSZ közgyűlése május 10-én 143 igennel 9 nem ellenében hagyta jóvá azt az arab-palesztin határozattervezetet, amely új jogokat biztosít a palesztinoknak a világszervezetben. A határozattervezetre kilenc ország – Magyarország, Izrael, az Egyesült Államok, Argentína, Csehország, Mikronézia, Nauru, Palau és Pápua Új-Guinea – szavazott nemmel.
Az Európai Unió az Egyesült Államokkal együtt terrorszervezetként tartja nyilván a Hamászt.
Az ENSZ-közgyűlés elfogadta, hogy a palesztinok új jogokat kapjanak a szervezetben, Magyarország ellene szavazott