A mandátumáról leköszönő politikus szerdai brüsszeli sajtótájékoztatóján összefoglalta magyar előadóként szerzett tapasztalatait.
Az EP-képviselő nem csak az uniós törvényhozó testület, de az egész Európai Unió kudarcának tartja, hogy nem sikerült megakadályozni a július elsején hivatalba lépő magyar EU elnökséget, amit korábban a Parlament néhány képviselője szorgalmazott. Ugyanilyen fiaskónak tartja, hogy nem tudtak eredményeket elérni a Magyarországgal szemben 2018-ban elindított hetes cikkelyes jogállamisági eljárásban, és a kormányok nem hogy szankciókig, de még ajánlások megfogalmazásáig sem jutottak el. Szerinte a támogatások felfüggesztése csak az egyik eszköz a demokratikus normákat sértő Orbán-kormánnyal szemben. Az igazán hatásos politikai „fegyver” a hetes cikkelyes eljárás lenne, amelyben a kormányok akár a szavazati jog megvonásával is sújthatnák Magyarországot, ha bizonyítottnak látnák, hogy az Orbán-kormány tartósan megsérti az EU alapértékeit. Nemrégiben éppen az EU Tanács jelenlegi soros elnöki tisztét betöltő Belgium külügyminisztere szólított fel erre a radikális lépésre, miközben uniós vezetőként még csak javaslatot sem tett az eljárás következő szakaszának elindítására.
Ausztria is támogatja, hogy az Orbán-kormány miatt felfüggesszék Magyarország szavazati jogát az Európai TanácsbanMindannyian reméltük, hogy Magyar Péter valamelyes változást hozhat a magyar politikában – mondta az EP-képviselő egy kérdésre válaszolva. – A Fideszből jött, bírálta a kormányt, feltárta a hatalom kétszínűségét. De mostanában nem túl megnyugtató, amit látok: nem világos, hogy bizonyos ügyekben, például az ukrajnai háborúval kapcsolatban, milyen álláspontot képvisel.
Gwendoline Delbos-Corfield: A demokrácia olyan állapotban van Magyarországon, hogy kétséges a választások tisztességes lebonyolításának lehetőségeAz is kiderült, hogy le akarja zárni a Magyarországgal szemben elindított jogállamisági eljárásokat, például a 7. cikkelyes eljárást. Megnyilvánulásaiban itt-ott visszaköszön a Fidesz európai narratívája. És kifejezetten rossz hír lesz, ha a kormánypártok helyett az ellenzéket semmisíti meg, mert akkor kaphatunk valakit, aki úgy beszél, mint Orbán, csak kevésbé támadó a stílusa. Problémásnak tartanám, ha a magyar EP-képviselők többsége a konzervatív Európai Néppártban – ahová a TISZA Párt tart –, illetve a szélsőjobbon kötne ki, mint a Fidesz – fejtette ki Delbos-Corfield.
Európáért tartandó szentmisével kezdődik a magyar uniós elnökség Brüsszelben