Izrael;gázai offenzíva;

Bibi mellett a szerencse

A sikeres túszmentés miatt Beni Ganz elhalasztotta kilépését a hadikabinetből. Tüntetők azonban előrehozott választásokat követeltek, a Hamász mészárlással vádolja Izraelt.

Négy izraeli túszt menekítettek ki élve a gázai Nuszeirat településről az izraeli erők szombaton. A túszmentő akciót a hadsereg (IDF) légicsapásai és szárazföldi erőinek fedezetében a rendőrség terrorelhárítási elitegysége, a Dzsamal a Sabak belbiztonsági szolgálattal közösen hajtotta végre. Izraeli sajtóbeszámolók szerint a három fiatal férfit és egy nőt Nuszeirat központjában két külön lakóépületben, egy-egy palesztin család otthonában tartották fogva. Az arab híradások és a Hamász közleménye pedig azt emelték ki, hogy a túszmentés az IDF legnagyobb mészárlása volt a háború 246 napja során.

A Hamász gázai hatóságainak közlése szerint a túszmentő akcióban 251 palesztin vesztette életét, az áldozatok magas száma miatti egyiptomi tiltakozó közlemény még 150 áldozatot említ. Az izraeli hadsereg szombaton este elismerte, számos civil áldozattal is járt a túszmentés, hiszen a túszokat  lakóházakban helyezték el, a hadművelet intenzív harcok közepette zajlott, a mentőalakulatokat folytonos tűz alá helyezték, RPG-ket és légvédelmi rakétákat is kilőttek a mentőhelikopterekre és autókra, ami jelentős légicsapásokra kényszerítette az izraeli légierőt. Az IDF azt közölte, ismereteik szerint mintegy száz palesztin hunyt el, egyelőre nem tudni, közülük hányan voltak fegyveres terroristák. Az akcióban az izraeli mentőcsapat parancsnoka, Arnon Zamora főfelügyelő is elhunyt, tiszteletére utólag Arnon-hadműveletnek nevezték el a sikeres túszmentést.

A kiszabadított férfi túszok elmondták, ők már a negyedik palesztin családnál voltak fogva tartva. Az izraeli hadsereg szerint a Hamász fizet a gázai családoknak azért, hogy az otthonukban rejtegessék a túszokat.

A sikeres túszmentés az izraeli belpolitikát is felkavarta és ezúttal is Benjamin Netanjahu miniszterelnöknek kedvezett a szerencse. A hadikabinet minisztere, Beni Ganz, a legnagyobb ellenzéki párt, a Nemzeti Egység vezetője májusban előrehozott választásokat szorgalmazott, jelezve, hogy ugyan nem azonnal, de meg kell kezdeni annak előkészületeit. Majd május 18-án tegnap estig tartó ultimátumot adott Netanjahunak több feltétel teljesítésre, jelezve, hogy nem teljesülésük esetén kilép a hadikabinetből. Ganz többek között a túszok kiszabadítását sürgette, a Hamász felszámolására és a Gázai övezet demilitarizálására vonatkozó konkrét kormányzati tervet, a Szaúd-Arábiával korábban elindult normalizációs folyamat előmozdítását. Mivel feltételei nem teljesültek szombat estére mindenki Ganz kilépésének bejelentését várta, amit az ellenzéki politikus egyelőre, a mentőakció sikerére és az országos örömünnepre való tekintettel egyelőre elhalasztott. Netanjahu a közösségi médiában szólította fel a volt védelmi minisztert és vezérkari főnököt, hogy ne lépjen ki, ne adja fel a „nemzeti egységet”. Ganz válasznyilatkozatában jelezte, pártja mérlegelni fogja a helyzetet, de nem lehet megfeledkezni a még mindig túszul tartott 120 izraeli hazatérésének lehetővé tételéről sem, és mint mondta „a háború minden területét érintő többi biztonsági kihívásról, amely a régióban, a világban és itthon változatlanul fennáll”.

A sikeres túszmentés ellenére szombat este is tízezrek követelték Tel Avivan és országszerte az előrehozott választások megrendezését, a Gázában fogva tartott túszok hazatérését, a túsz- és tűzszüneti tárgyalások folytatását Ganz népszerűsége rohamosan zuhan, a tüntetők úgy vélik, neki köszönhető Netanjahu túlélése.

Az október 7-i terrortámadás során a palesztin terroristák 251 túszt vittek magukkal. Még 116 túsz van Gázában, nem tudni hányan élnek közülük. A novemberi egyhetes tűzszünet során 105 túszt  engedett el a Hamász, a terrorcsoport ezen felül 4 túszt engedett szabadon Putyin iránti gesztusként. Az IDF hét túszt tudott kimenekíteni, 19 holttestét megtalálták, köztük azt a hármat is, akiket a hadsereg tévedésből ölt meg.