Pénteken indult a 21. Század Kiadó új könyves sorozata, a Kultok a Kultban, mely a KULT Könyvek sorozathoz kapcsolódóan jelentkezik beszélgetésekkel a MOM Kult Kupolatermében. A sorozat állandó házigazdája Szűcs Péter író, újságíró, világutazó influenszer lesz, néhány napja ő beszélgetett a népszerű íróházaspárral, Dragomán Györggyel és Szabó T. Annával Ann Patchett Tom Lake című KULT Könyve kapcsán.
Ann Patchett neve hazánkban még nem cseng ismerősen, holott igen elismert és kedvelt szerzőről van szó. Dragomán György már régóta aktívan olvassa a szerzőt és bár fordítóként egészen más dolgok foglalkoztatják vagy tetszenek meg neki egy szövegben, mint egy átlagos olvasónak. szerinte Patchett műveit érdemes kézbe venni – ő egy nagyon színpadias szerző, aki jól kezeli a teret és a szereplők közti viszonyokat – mondta Dragomán, aki kiemelte Patchett esszéit is. Szabó T. Anna rámutatott, hogy az amerikai alkotó kifejezetten szereti a kis tereket, ahonnan az általa mozgatott karakterek nem tudnak elmenekülni, ez adja a konfliktus terepét.
A történet szerint 2020 tavaszán, a pandémia idején a hatvanas évei felé közelítő Lara három lánya visszatér a Michigan északi részén található családi gyümölcsösbe, hogy leszedjék a cseresznyét. A három lány Emily (aki egy napon átveszi a családi cseresznyefarmot), Maisie (aki állatorvosnak tanul) és Nell (aki színész szeretne lenni) faggatja Larát annak egykori szerelméről, a híres színészről, Peter Duke-ról. Lara hajdanán közösen szerepelt a színpadon Duke-al a Tom Lake nevű társulat tagjaként. A regényben az anya története kapcsán a lányok is elgondolkodnak saját sorsukon, múltjukon.
A Tom Lake a generációk közti különbségekről, a boldogságkeresésről szól. Szabó T. Anna szerint kettejük számára a regény épp aktuális, bár ők és gyermekeik is valamennyivel fiatalabbak, mint a könyvbeli házaspár és lányaik. – Ritkán adódik lehetőség olyan mély beszélgetésre, mint ami a műben megteremtődik – egészítette ki Dragomán György. – Kicsit olyan érzésem volt a könyv olvasásakor, hogy karácsonykor van hasonló, hosszabb ideig tartó családi esemény. A cseresznyeszedés pont egy olyan tevékenység, ami közben nem lehet elbújni, a fiatalabb generáció alig használja a mobilját – jegyezte meg Szűcs Péter. – Ilyen szempontból a Tom Lake egy boomer-könyv – tette hozzá Dragomán. Patchett több művében szintén háttérbe szorul az online világ, a szerzőt egyszerűen nem izgatja.
A Tom Lake bemutatja a női szerepek megváltozását, de leginkább a szülői felelősségre koncentrál: meg kell-e óvni egy gyermeket, föl kell-e mindenre készíteni, lehetnek-e egy szülőnek titkai? Ann Patchett játszik az információkkal, van olyan tény, amit csak az olvasóval oszt meg. Nem titkoltan kapcsolódik a regény a színházhoz, a cseresznyéskert miatt Csehovhoz, valamint Thornton Wilder tipikusan amerikai darabjához, A mi kis városunkhoz. A mi kis városunk nagyszerű párja a regények, hiszen a darab a Tom Lake-hez hasonlóan két idősíkon mozog, a vidéki Amerikát mutatja be, narrátora saját életét meséli el, akárcsak Lara, a regény elbeszélője. A mi kis városunk karakterei elvágyódnak a nagyvárosba, az önmegvalósítás felé, Patchett könyvében viszont épp az ellenkezője történik, a nagyvárosi értelmiség vonul vissza vidékre. A szerző művében ellene megy az amerikai álom ideológiájának és talán a klímaszorongásból fakadóan is inkább a természet felé fordul. Dragomán azt is megjegyezte, hogy a Tom Lake utal Csehov darabjára – Ez egy boldog Cseresznyéskert, ha Csehov boldog lett volna, akkor ilyet akart volna írni.
Szabó T. Anna a Mi kis városunk kapcsán fölhozta, hogy a szerző követendő példának tartja a darabot, annak időkezelését, egyszerű nyelvezetét, Patchett minden évben elolvassa Wilder művét. Elmondta, hogy – a Tom Lake egyszerre családtörténet, anyatörténet és több szerelem története. Valahol nagyon erotikus könyv, holott semmi konkrétat nem ír le szerző, mégis be tudja indítani az olvasó fantáziáját. – Szabó T. Anna szerint a Tom Lake igazán hétköznapokról, az időről szól.
A Kultok a Kultban első eseményének talán legnagyobb erénye volt, hogy nem spoilerezték el a szóban forgó regény csattanóit, mégis fel tudták hívni a közönség figyelmét egy arra érdemes külföldi szerzőre és művére.
Infó: A Kultok a Kultban rendezvénysorozat első epizódját június 7-én tartották a MOM Kult kupolatermében, legközelebb ősszel jelentkeznek új művel. Aktuális könyv volt: Ann Patchett – Tom Lake, fordította: Csonka Ágnes, 21. Század Kiadó, 2024.