Hétfőn elkezdi munkáját a Fővárosi Diákönkormányzat (FDÖ), amit még tavaly novemberben szavazott meg a Budapesti Diákparlament.
Az FDÖ most megválasztott elnöke, Nagy Barnabás lapunknak elmondta, mi az alapvető különbség a két szerv közt. – A Diákparlament a Belügyminisztérium jogrendszeréből származtatott érdekképviseleti szerv, amelynek nincs végrehajtó hatalma, tehát kizárólag határozatokat tud hozni. Az FDÖ viszont képes lehet véghez vinni ezeket a határozatokat, cselekedni is tud. Például az egyik programterv, hogy szeretnénk közszereplőket, oktatási szakértőket behozni, diskurzust kezdeni velük. Az FDÖ jogosult lesz létrehozni is a programokat, nem csak javasolni – mondta Nagy Barnabás.
A megalakulásuk egyébként nem volt zökkenőmentes, mivel a Diákparlament novemberi ülésén ott volt egy, az Oktatási Hivatal által megbízott alkalmazott, aki akadályozni próbálta a FDÖ létrehozását. – Azzal érvelt, hogy a megjelent körülbelül 110 diák nincs erre felkészülve, nem volt idejük átgondolni a dolgot, ezért ő semmiképp sem támogatja, hogy erről beszéljenek, szerinte ez ráér a következő gyűlésen. Ehhez hozzátartozik, hogy a Diákparlament általában évente egyszer, maximum kétszer ülésezik.
– Végül nem járt sikerrel az alkalmazott, mert megvitattuk, és, ahogy az eredményből is látszik, megszavaztuk a diákönkormányzat létrehozását – árulta el a szervezet elnöke, hozzátéve: mivel az FDÖ a Diákparlamentből származtatott szerv, ezzel a Belügyminisztérium is kénytelen elismerni a legitimitását. – A célunk, hogy egy jól működő érdekképviseleti szervé alakuljunk, és minél demokratikusabban működjünk. Azon is dolgozunk, hogy a következő elnököt a diákság már közvetlenül választhassa, akár a KRÉTA rendszerén keresztül. A fővárossal is felvesszük a kapcsolatot a minél szorosabb együttműködés érdekében, továbbá más diákszervezetekkel is, hisz a céljaink ugyanazok – tette hozzá.