oktatás;per;tanárok;polgári engedetlenség;tankerület;Karinthy Frigyes Gimnázium;

Első fokon a tankerület nyert a karinthys tanárok ellen

A bíróság szerint a tanároknak tisztában kellett lenniük azzal, hogy a munkáltató valamit lépni fog, ha részt vesznek a tiltakozó akciókban, mivel az iskolának a gyerekek tanuláshoz való jogát kell biztosítania. 

Elutasította a korábban a Karinthy Frigyes Gimnáziumban tanító hat tanár keresetét a Fővárosi Törvényszék pénteken. Ennek értelmében a pedagógusoknak eltérő összegű perköltséget is kell fizetniük. Horváth Brigittát, Nemes Máriát, Velényi Dórát, Ősi Juditot, Rábai Jánost és Pfeiffer Norbertet azért bocsátotta el a Külső-Pesti Tankerület 2022 őszén, mert a tankerület figyelmeztetése ellenére többször is részt vettek a polgári engedetlenségi akciókban.

„Mi arra hivatkoztunk, hogy a tanárok nem egyszerűen nem mentek be dolgozni, hanem egy véleménynyilvánítási formát gyakoroltak a polgári engedetlenségükkel, ami alkotmányos védelmet élvez. Ezt a bíró is elismerte, de ezzel együtt is az alperesi oldalnak adott igazat, és ezzel együtt is úgy gondolja, hogy helyénvaló volt az azonnali hatályú felmentés”

‒ mondta a lapunknak a kirúgott tanárok TASZ-os ügyvédje, Sziklai Tamás. Az ítélet nem jogerős, 15 napig lehet ellene fellebbezni, és az ügyvéd elmondása szerint ezt nagy valószínűséggel meg is fogják tenni. „A szóbeli indoklás mindig csak egy zanzásított változat, éppen ezért várjuk az írásbeli ítéletet, annak ismeretében tudjuk majd teljes bizonyossággal eldönteni, de szinte borítékolható, hogy fellebbezni fogunk” – tette hozzá.

A bíróság szerint a tanároknak tisztában kellett lenniük azzal, hogy a munkáltató valamit lépni fog, ha részt vesznek a tiltakozó akciókban, mivel az iskolának a gyerekek tanuláshoz való jogát kell biztosítania. Éppen ezért arra jutottak, hogy a tanárok polgári engedetlensége átlépte azt a határt, ahol a tankerületnek közbe kellett avatkoznia, vagyis munkaügyi szempontok érvényesültek, nem a véleménynyilvánításukat akarták korlátozni ezzel. A tanárok jogi képviselője viszont már a korábbi a tárgyalásokon is azzal érvelt, hogy a diákok jogai éppen azzal sérültek, hogy egyik pillanatról a másikra elbocsátották a tanáraikat. Különösen mivel többüknek speciális szaktudása volt. Mint azt a HVG megírta, Pfeiffer Norbert például németül tanított biológiát, őt máig sem sikerült pótolnia az iskolának, a tantárgyat azóta magyarul tanulják a diákok a német tagozaton is. De elmaradt például a földrajz fakultáció is, és nem maradt olyan franciatanár, aki a nemzetközi érettségire készítette volna fel a tanulókat.

A tanárok a közalkalmazotti jogviszonyuk jogellenes megszüntetése és az egyenlő bánásmód követelményeinek megsértése miatt indították a pert, kifogásolják, hogy elbocsátásuk aránytalan és túlzó intézkedés volt, a tankerület meg akarta félemlíteni őket. Egy korábbi tárgyaláson Rábel Krisztina, a tankerület vezetője azt mondta, a Karinthy pedagógusai összesen 440 órát nem tartottak meg az iskolában, és végül azokat mentették fel, akik a tankerület által 2022 októberében kiküldött figyelmeztető levél után legalább 20 órájukat nem tartották meg.

A tanárok eredetileg a jogviszonyuk helyreállítását akarták volna elérni a bíróságon, de azóta erről letettek, nem szeretnének a továbbiakban az iskolában tanítani, a jogellenes felmondásból eredő kárigényt akarják érvényesíteni, és sérelemdíjat kérnek a tankerülettől.